Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te kina działały w Poznaniu. Młodzi poznaniacy ich nie pamiętają! Niektóre przetrwały wojnę i PRL

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Przedstawiamy kina, które kiedyś istniały. Odwiedzali je nasi pradziadkowie i babcie z Poznania.

Przejdź do galerii i sprawdź --->
Przedstawiamy kina, które kiedyś istniały. Odwiedzali je nasi pradziadkowie i babcie z Poznania. Przejdź do galerii i sprawdź --->archiwum
Pierwszy seans filmowy w Poznaniu odbył się 25 grudnia 1903 roku. Kina, w którym miało to miejsce już nie ma. Od tamtej pory otwierano i zamykano, co rusz nowe kina. Część z nich przetrwała. Część zniknęła z mapy Poznania bezpowrotnie. Obecnie najstarszym kinem w Poznaniu jest Kino Muza, które założono w 1908 roku. Przedstawiamy miejsca, które kiedyś istniały. Te kina odwiedzali nasi pradziadkowie i babcie z Poznania. Sprawdź!

Najstarsze kina w Poznaniu

Do najstarszy kintopów (z gwary poznańskiej - kina) należy "Park Promenadowy", który mieścił się w restauracji Leona Mettlera (w okolicy parku im. Stanisława Moniuszki, na końcu ulicy współcześnie Zygmunta Noskowskiego). 25 grudnia 1903 r. wyświetlono tam pierwszy seans. Kino zamknięto 25 grudnia 1909 roku.

Trwa głosowanie...

Lubisz chodzić do kina?

Głos Wielkopolski

Drugim najstarszym kinem był "Pałacowy". Zlokalizowane było przy pl. Wilhelmowskim 8 (obecnie pl. Wolności). Właścicielami byli: Franciszek Dymarski i Herman Mittelstaedt. Seanse odbywały się od stycznia 1907 do 1927 roku. Mogło pomieścić 200 widzów. Dawniej kina nazywało się „teatrami kinematograficznymi”.

Kina wielosalowe zaczęły powstawać głównie po 1990 roku. Zaczęły też przynależeć do dużych sieci. Współcześnie mówimy o kinach tradycyjnych (studyjnych) i kinach sieciowych (multipleksach).

Najstarszym istniejącym kinem w Poznaniu jest Kino Muza. Wiekowe jest też Kino Apollo (1921), Kino Rialto (1938) i Kino Malta (1958).

Gdzie oglądali filmy nasi pradziadkowie i prababcie? Sprawdź w galerii, jakie kina odwiedzali dziadkowie i babcie. Wielu z tych miejsc nie pamiętają już młodzi poznaniacy. To tam ludzie w okresie międzywojnia i po wojnie w PRL-u po raz pierwszy poznawali magię kina, zakochiwali się, spędzali randki, urządzali przyjacielskie wyjścia. Po prostu spędzali czas oglądając mniej i bardziej udane produkcje filmowe.

Listę dawnych kin w Poznaniu zobaczysz w poniższej galerii:
Iluminacje świetlne w Ogrodzie Dendrologicznym w Poznaniu wyglądają niesamowicie! 

Zobacz więcej zdjęć --->

Niesamowite iluminacje w Poznaniu! Lumina Park już otwarty. ...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto