Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te piosenki mogą uratować życie. Lekarze i pracownicy szpitala rekomendują konkretne utwory. SPRAWDŹ JAKIE

a.w.
Taneczne, rytmiczne utwory Beyonce mogą uratować komuś życie!
Taneczne, rytmiczne utwory Beyonce mogą uratować komuś życie! Asterio Tecson / Wikimedia Commons
Muzyka łagodzi obyczaje, wprawia w dobry nastrój i poprawia samopoczucie. Muzyką można również leczyć (muzykoterapia), ale czy słyszeliście o tym, żeby muzyka ratowała życie? Do śmiałego wniosku doszli pracownicy jednego z nowojorskich szpitali. Opracowali specjalną playlistę, która ratuje życie. Jak to możliwe?

Kluczem do sukcesu okazało się regularne, powtarzalne tempo utworów, które pomaga w skutecznej resuscytacji. Śmiałe twierdzenie o muzyce, która ratuje życie i playlistę na Spotify przygotował NewYork Presbyterian Hospital. Kompilacja piosenek zawiera piosenki z różnych gatunków muzycznych, w różnych językach, instrumentalne i z tekstem. Łączy je jeden, najważniejszy element.

Tempo 100 uderzeń na minutę.

Playlista, która ratuje życie

Playlistę zauważyła podała do wiadomości publicznej dziennikarka amerykańskiego Buzzfeeda. Julia Reinstein na Twitterze wywołała niemałą dyskusję na ten temat. Znaleźli się oczywiście zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu. Dla jednych jest to świetny marketing i oswojenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, dla innych zbędny, naciągany element, który niczego w udzielaniu pierwszej pomocy nie zmieni. Ważny jest jednak fakt, że wiadomość (i playlista) poszła w świat.

"Wszystkie te piosenki mają tempo 100 uderzeń na minutę - tempo, przy którym można wykonać CPR. Wybierz jedną i zapamiętaj na wypadek, gdybyś komuś musiał uratować życie" – tak opisują swoją playlistę pracownicy nowojorskiego szpitala. Playlista ma już 2 lata, jednak świat usłyszał o niej dopiero teraz.

Użytkownicy Spotify mogą ją znaleźć po TYM LINKIEM

Soundtrack pierwszej pomocy

Jakie piosenki ułatwią nam udzielanie pierwszej pomocy? Pracownicy medyczni i współpracownicy nowojorskiego szpitala wybrali tylko te, które mają odpowiedni rytm. Na liście znalazło się 47 utworów i ponad 2 godziny muzyki, która komuś może uratować życie. Wśród wykonawców m.in Beyonce, Missy Elliott, Michael Jackson i ABBA.

Kampania, która oswaja pierwszą pomoc

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej powinno być oczywistością. W czasie wypadku czy zdarzenia losowego pierwsza pomoc udzielana musi być natychmiastowo, ponieważ w większości tych przypadków chodzi o ratowanie życia i zdrowia.

Dlaczego muzyka może pomóc w resuscytacji krążeniowo-oddechowej? To wcale nie jest prosta czynność. Przy jej wykonywaniu musimy być skupieni i wykonywać każdy ruch z wielką precyzją. "Muzyka nie tylko wyciszy emocje. Rytm utworów pomoże także wykonać odpowiednie uciski klatki piersiowej przy zatrzymaniu krążenia. Powinno być ich 100 na minutę, bądź więcej. Uciskamy głęboko i szybko, pośrodku klatki piersiowej. Jeśli będziemy wolno uciskać, masaż będzie nieskuteczny" - komentował Aleksander Hepner dla TVN24.

Polski przypadek i Ich Troje

W Łodzi już w 2013 roku rytmiczna piosenka uratowała czyjeś życie. Kierowca łódzkiego MPK Dariusz Kwiatkowski zareagował wzorowo i udzielił pomocy pasażerowi, który z nim podróżował. "Pamiętałem, że masaż serca trzeba wykonywać w rytmie na dwa, takim samym jak przebój zespołu Ich Troje 'A wszystko to, bo ciebie kocham': 30 ucisków i dwa wdechy. Śpiewałem więc w myślach i masowałem" - opowiadał wtedy jednemu z dziennikarzy Dziennika Łódzkiego. I tak polski przebój Ich Troje pomógł w resuscytacji. Piosenka spokojnie mogłaby dołączyć do Playlisty na Spotify.

Kierowca MPK reanimował pasażera w rytm przeboju Ich Troje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te piosenki mogą uratować życie. Lekarze i pracownicy szpitala rekomendują konkretne utwory. SPRAWDŹ JAKIE - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto