Te szpitale w Wielkopolsce leczyły najwięcej pacjentów z powodu COVID-19 w 2021 roku

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
12 kwietnia 2021 r. baza łóżek covidowych w Wielkopolsce liczyła 3707 miejsc
12 kwietnia 2021 r. baza łóżek covidowych w Wielkopolsce liczyła 3707 miejsc Adam Jastrzębowski
Udostępnij:
Prawie 27 tysięcy hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19 odnotował NFZ w ubiegłym roku w wielkopolskich szpitalach. Najwięcej chorych leczył Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, który do lipca pozostawał szpitalem w całości dedykowanym pacjentom covidowym. Przez cały rok sprawozdał ponad 4 tys. hospitalizacji. - Za świadczenia na rzecz pacjentów z COVID-19 szpitale otrzymały w 2021 r. prawie 825 mln złotych, dodatkowe prawie 506 milionów złotych WOW NFZ przekazał na dodatki covidowe dla personelu - mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

2021 rok był drugim, w którym towarzyszyła nam pandemia COVID-19. W Polsce zmagaliśmy się z trzecią i czwartą falą zachorowań, z których trzecia była w naszym regionie najtrudniejszą z dotychczasowych. Wymagała przygotowania najwyższej, jak do tej pory liczby łóżek (12 kwietnia 2021 r. baza w regionie liczyła 3707 miejsc), a w wielkopolskich szpitalach najwięcej pacjentów z COVID-19 przebywało 9 kwietnia 2021 r. – zajętych było wtedy ponad 3131 łóżek.

- Pierwszy rok walki z pandemią COVID-19 pokazał nam, które szpitale radzą sobie z nią najsprawniej. To z ich pomocy korzystaliśmy w pierwszej kolejności w trakcie kolejnych fal w 2021 r., biorąc pod uwagę potrzebę zabezpieczenia w całym regionie tak dla pacjentów z covid -19 jak i chorych na inne schorzenia. Niezmiennie cieszy nas dobra współpraca z dyrektorami szpitali i samorządami. Pokazując zestawienia liczby hospitalizacji za ubiegły rok, chcemy wskazać, które placówki miały najwięcej pracy przy leczeniu pacjentów z COVID-19

- mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Zdecydowana większość obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa zostaje zniesiona - taką decyzję podjęli przedstawiciele rządu. Poinformowali o tym na konferencji w środę, 23 lutego. - Widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany, można znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy – mówił Mateusz Morawiecki. Co się zmieni? Znoszone obostrzenia dotyczą m.in. limitów osobowych w obiektach i pracy zdalnej. Sprawdź w galerii, które restrykcje zostały poluzowane, a które pozostają niezmienne od 1 marca.

Przejdź dalej -->

Rząd znosi obostrzenia. Jakie zmiany czekają nas od 1 marca?

– Warto zwrócić uwagę, że to wysiłek zarówno kierownictwa szpitali i oddziałów, jak i lekarzy, pielęgniarek oraz całego personelu.

Walka z pandemią to nie tylko hospitalizacje. Wielkopolskie szpitale organizowały także transport dla zakażonych pacjentów, prowadziły laboratoria wykonujące testy w kierunku Sars-Cov-2, a także punkty pobrań wymazów. Wiele placówek angażowało się także w organizację punktów szczepień, prowadziło izolatoria, a od kwietnia 2021 roku oferowało ozdrowieńcom rehabilitację pocovidową.

- Każda fala stawiała przed nami lekarzami oraz całym personelem inne wyzwania, poszczególne okresy rozwoju pandemii różniły się przebiegiem klinicznym, początkowo pacjenci częściej trafiali do szpitali z zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, wymagali tlenoterapii, później leczyliśmy głównie pacjentów, u których występowała kompensacja innych chorób, szczególnie przewlekłych

– mówi profesor Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Takie są obowiązkowe i zalecane szczepienia w Polsce. Przeciwko niektórym chorobom każdy z nas musiał przyjąć szczepionkę. Niektóre z nich przyjmujemy już w pierwszych godzinach życia. Zobacz, na jakie choroby musimy zostać zaszczepieni. 

Jakie są w Polsce szczepienia obowiązkowe? Przeciwko którym chorobom musimy się zaszczepić? Prezentujemy listę na kolejnych stronach ---->

Lista obowiązkowych i zalecanych szczepień w Polsce. Na te c...

I dodaje: - Pod koniec 2021 roku do szpitali trafiało też więcej dzieci niż na początku roku, pediatrzy coraz częściej obserwowali też PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci – chorobę, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Należy zwrócić uwagę, że nie tylko COVID-19 jest nową chorobą, ale też występujące po nim powikłania, które są najcięższe u pacjentów nieszczepionych.

W 2021 roku punkty szczepień na terenie województwa Wielkopolskiego podały pacjentom 4,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19, a prawie 60 procent Wielkopolan zostało w pełni zaszczepionych (jednodawkową szczepionką J&J albo dwiema dawkami szczepionek innych producentów). Na przebieg pandemii w naszym regionie miała wpływ liczba zaszczepionych Wielkopolan, ale też specyfika poszczególnych odmian wirusa, czy organizacja opieki nad pacjentem z COVID-19.

Dzięki wprowadzanym rozwiązaniom uniknęliśmy problemów, które pojawiały się w innych województwach, jak choćby karetki stojące przed szpitalami, w których brakowało miejsc dla pacjentów zakażonych. W Wielkopolsce, niemal od początku pandemii działało Call Center. Dyżurował tam konsultant, który kierował pacjentów do palcówek dysponujących wolnymi miejscami. Ratownicy medyczni wiozący pacjenta do wskazanego szpitala mieli pewność, że ich pacjent zostanie tam przyjęty.

- Trzecia fala pandemii wiosną 2021 r. mocno uderzyła w Wielkopolskę. Poradziliśmy sobie z nią nie korzystając z pomocy sąsiednich województw, choć takie scenariusze były brane pod uwagę. Cały czas przykładamy dużą wagę do efektywnego i racjonalnego gospodarowania łóżkami i monitorowania czasu pobytu pacjentów. Wielkopolska zwykle była również gotowa, by w miarę możliwości, w trudnych sytuacjach wspomagać inne województwa

– relacjonuje Agnieszka Pachciarz.

27 tys. hospitalizacji covidowych w Wielkopolsce

Baza łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 jest dostosowywana do bieżących potrzeb w województwie. Oznacza to, że w szczytowym okresie poszczególnych fal do leczenia pacjentów angażowana jest największa liczba szpitali, a niektóre z nich są w całości przekształcane na covidowe. W okresie spadku liczby hospitalizacji z powodu COVID-19, wracają one do leczenia pacjentów z powodu innych schorzeń.

Wyjątkiem w 2021 r. był m.in. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, który niemal od początku pandemii do końca czerwca 2021 r. leczył wyłącznie pacjentów z COVID-19. Podobną rolę z przerwami pełnił również Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. Największą bazą łóżek dysponował on w szczycie trzeciej fali, kiedy było ich 356. Następnie pozostawał w stanie „uśpienia” od 10 lipca, by na początku listopada ponownie wrócić do przyjmowania pacjentów covidowych.

W ubiegłym roku szpitale w Wielkopolsce sprawozdały niecałe 27 tys. hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19. 1,2 tys. z nich, to hospitalizacje jednodniowe, w pozostałych przypadkach chorzy wymagali dłuższego pobytu na oddziałach.

Te objawy pojawiają się najczęściej przy Omikronie. 

Objawy niedoboru magnezu
Jak walczyć z bólem pleców?

Objawy koronawirusa u dorosłych. Najczęstsze objawy zakażeni...

Najwięcej, bo ponad 4 tys. hospitalizacji sprawozdał Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. 2,3 tys. hospitalizacji odnotował Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego prowadzący Szpital Tymczasowy na MTP. Poza Poznaniem najwięcej pacjentów leczyły szpitale w: Słupcy (1,8 tys. hospitalizacji) oraz Ostrowie Wielkopolskim (1,6 tys. hospitalizacji). Na kolejnym miejscu znajduje się Szpital MSWiA w Poznaniu, który od lipca 2021 r. przejął rolę wiodącej placówki leczącej chorych z COVID-19 w Wielkopolsce. Przez cały rok sprawozdał on 1,2 tys. hospitalizacji. Ponad tysiąc przyjęć pacjentów z COVID-19 odnotowały Szpitale w: Czarnkowie i Koninie (po 1,1 tys.). Pod tym względem w pierwszej dziesiątce w naszym województwie znajdują się jeszcze szpitale w Rawiczu (954 hospitalizacje), Gnieźnie (817) oraz Pile (776). Pełne zestawienie szpitali, które przyjmowały w 2021 r. pacjentów z COVID-19, wraz z liczbą sprawozdanych hospitalizacji znajduje się na końcu informacji.

Te szpitale otrzymały najwięcej pieniędzy

Od momentu wybuchu pandemii W Polsce do połowy lutego tego roku, wielkopolski oddział NFZ przekazał na walkę z nią ponad 2,5 miliarda złotych, z czego w całym 2021 roku do samych szpitali trafiło 1,3 miliarda złotych. Przez cały ubiegły rok świadczenia na rzecz pacjentów udzielane w szpitalach to 824,6 milionów złotych, a ponad 505,6 mln złotych to dodatki covidowe dla personelu – 490,1 mln zł otrzymali pracownicy stanowiący personel medyczny, a pozostałe 15,5 mln zł – personel niemedyczny.

Pieniądze przekazane szpitalom na świadczenia medyczne to koszty hospitalizacji, szczepień, testowania pacjentów przebywających w szpitalu, pobytów w izolatoriach, transportu covidowego, dializoterapii i inne.

W 2021 roku najwyższa kwota trafiła do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Placówka ta za świadczenia covidowe i dodatki dla personelu otrzymała w tym czasie prawie 209 milionów złotych. Przez długi okres szpital ten pełnił funkcję jednoimiennego, czyli zajmował się wyłącznie pacjentami zakażonymi Sars-Cov-2.

Na drugim miejscu znalazł się Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UMP prowadzący szpital tymczasowy na MTP oraz tamtejszy punkt szczepień. Podmiot ten otrzymał w 2021 roku ponad 110 mln złotych. Centrum Medyczne HCP otrzymało ponad 66 mln zł i znalazło się na trzecim miejscu wśród szpitali zaangażowanych w walkę z COVID-19. Kolejne szpitale, które w 2021 roku udzielały świadczeń covidowych to Szpital w Koninie (64,5 mln zł), Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (59,8 mln zł) i Szpital MSWiA w Poznaniu (55,4 mln zł).

W przypadku pieniędzy przekazywanych tylko na świadczenia na rzecz pacjentów, bez dodatków covidowych dla personelu, pierwsze dwie placówki pozostają na tych samych miejscach z kwotami: 136,4 mln zł oraz 87,8 mln zł, natomiast na miejscu trzecim znalazł się Szpital w Ostrowie Wielkopolskim, który za udzielanie świadczeń covidowych w 2021 roku otrzymał 34,4 mln zł. Kolejne placówki to Szpital MSWiA (34,1 mln zł), Centrum Medyczne HCP (33,3 mln zł), Szpital w Koninie (30,4 mln zł).

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

NEONAIL

NEONAIL Lakier Hybrydowy Uv Dry Top Matte 7,2Ml

49,14 zł19,99 zł-59%
miejsce #2

Hi Hybrid

HI HYBRID LAKIER HYBRYDOWY #417 SMOKY WHITE 5ML

22,99 zł10,00 zł-57%
miejsce #4

NEONAIL

Neonail Frezarka JSDA Nail Drill JD 500 35W Rose

199,00 zł174,99 zł-12%
Materiały promocyjne partnera

Deszczówka zatruta na całej planecie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie