Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie mieć nową siedzibę. Umowa o współprowadzeniu między miastem a ministerstwem podpisana

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie prowadzony razem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Poznań. Dotacja ministerialna pokryje bieżące wydatki, ale i także budowę nowej siedziby teatru. Obecna nie spełnia oczekiwań widzów i artystów
Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie prowadzony razem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Poznań. Dotacja ministerialna pokryje bieżące wydatki, ale i także budowę nowej siedziby teatru. Obecna nie spełnia oczekiwań widzów i artystów Robert Woźniak
- Naszym celem i wizją jest to, żeby Poznań stał się centrum polskiego musicalu - powiedział Przemysław Kieliszewsk,i dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. W środę, 20 kwietnia 2022 r., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Poznań podpisało umowę o współprowadzeniu tego poznańskiego teatru przez najbliższe 4 lata, co pozwoli na budowę jego nowej siedziby i dalszy rozwój instytucji.

Poznański Teatr Muzyczny jest 16. z 31 instytucji kultury, którą od 2016 r. ministerstwo kultury wzięło w tzw. współprowadzenie. Oznacza to, że budżet centralny będzie wspomagał instytucję o znaczeniu lokalnym, regionalnym, a także ogólnopolskim.

- Można powiedzieć, że o ponad 100 proc. zwiększyliśmy liczbę instytucji, które otrzymują wsparcie od państwa - powiedział Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury. - Biorąc pod uwagę 24 nowe instytucje współprowadzone w zakresie muzealnictwa, to mamy całkiem sporą liczbę 40 współprowadzonych instytucji od 2016 r. To jest w zasadzie rewolucja, jeżeli chodzi o prowadzenie polskiej kultury - dodał.

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie mieć nową siedzibę

Przede wszystkim poziom artystyczny i znaczenie kulturowe Teatru Muzycznego przyczyniły się do decyzji resortu kultury. Należy do tego dodać także trudne warunki lokalowe. Obecny budynek, w którym wystawiane są sztuki, chociaż stanowi ważny ośrodek na kulturalnej mapie Wielkopolski, nie spełnia oczekiwań publiczności i artystów. Przyziemie budynku jest zawilgotniałe. Budynek ten nigdy nie był też pomyślany, jako miejsce dla teatru. Planowo była to sala widowiskowa, powstała w 1939 r., jako "Dom Żołnierza", zapewniając rozrywkę żołnierzom.

Zgodnie z zawartą umową MKiDN przeznaczy na budowę nowej siedziby teatru 110 mln zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu miasta. Ponadto MKiDN przez najbliższe cztery lata będzie wspierać teatr dotacjami na działalność bieżącą w wysokości 1,5 mln zł rocznie.

- Czasowe współprowadzenie Teatru Muzycznego pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał artystyczny, a także zrealizować długo oczekiwaną inwestycję - zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Już teraz teatr przyciąga nie tylko poznanianki i poznaniaków, ale również publiczność z całego regionu. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój teatru i otworzy przed nim nowe możliwości, co z kolei sprawi, że do Poznania będą przyjeżdżać widzowie z całej Polski.

- Inny świat. Inne warunki pracy. A przede wszystkim inna oferta kulturalna dla Wielkopolski i dla Polski, bo niektóre realizacje tego teatru są znane w całej Polsce i są bardzo ważne - zaznaczył wicepremier Gliński.

Dowartościowanie całego krajowego środowiska muzycznego

Przemysław Kieliszewski, dyrektor poznańskiego teatru, podkreślił podczas konferencji, że decyzja ministerstwa kultury jest dowartościowaniem środowiska muzycznego w Polsce. - Teatry muzyczne wypełniane są po brzegi widzami i nie możemy im dzisiaj oferować tylko taniej rozrywki. Musimy tworzyć pewną nową jakość - mówił Kieliszewski .

- Naszym celem i wizją jest to, żeby Poznań stał się centrum polskiego musicalu. Dlatego nie możemy tylko kopiować licencjonowanych spektakli broadwayowskich, które oczywiście też chcemy pokazywać, bo publicznie je uwielbia - dodał.

Wyjaśnił, że tę gotowość pokazały ich produkcje, takie jak "Virtuoso" o Ignacym Janie Paderewskim, "Kombinat" z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego z Republiki czy spektakl "Irena" poświęcony Irenie Sendlerowej (premiera sierpień 2022).

- Kto wie, jeżeli otworzymy teatr pod koniec 2025 r. albo na początku 2026 r, będzie to idealny moment, żeby np. stworzyć musical o poznańskim Czerwcu '56? Są to tematy, kody kulturowe, które lepiej docierają do polskiej publiczności, która je kocha i chce je przeżywać - powiedział Kieliszewski.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego już za 4 lata

Pod koniec ubiegłego roku nowa siedziba teatru uzyskała pozwolenie na budowę. Aktualnie trwają prace nad projektem wykonawczym, a pod koniec 2022 roku planowane są przetargi na realizację inwestycji. Budowa powinna się ruszyć na początku 2023 roku, a zakończyć trzy lata później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie mieć nową siedzibę. Umowa o współprowadzeniu między miastem a ministerstwem podpisana - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto