Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Ósmego Dnia przygotował niezapomniane widowisko. To spektakl "Pierwszy strzał" na 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Teatr Ósmego Dnia przygotowuje premierę spektaklu pt. "Pierwszy strzał" na 65. rocznicę Czerwca '56.
Teatr Ósmego Dnia przygotowuje premierę spektaklu pt. "Pierwszy strzał" na 65. rocznicę Czerwca '56. fot. Zdzisław Orłowski/mat.prasowe
W ramach 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 odbędzie się spektakl Teatru Ósmego Dnia, „Pierwszy strzał” w reżyserii Janusza Stolarskiego. Widowisko powstało w wyniku solidarności i z szacunku dla robotników-ofiar tamtego pamiętnego wydarzenia.

Czerwiec '56: Opowieść o ofiarach-robotnikach

Inspiracją dla Janusza Stolarskiego, reżysera i scenarzysty spektaklu były słowa Alberta Camusa, wygłoszone po wydarzeniach poznańskich.

Nasze gratulacje z pewnością nie są im potrzebne. Oczekują oni jedynie, by wszędzie tam, gdzie panuje powszechna wolność, ich krzyk odbił się szerokim echem, by inni spostrzegli ich rozpacz, by otwarły się oczy całego świata, by wszyscy poznali i nabrali szacunku dla ich decyzji, mającej na celu położenie kresu tej mistyfikacji, według której poświęcili oni, jakoby wolność chcąc dostać chleb. Prawda wygląda tak — i to właśnie miał wyrażać ich krzyk — że nie mieli oni ani chleba, ani wolności, że nie mogą żyć bez jednego ani bez drugiego, że wiedzą tak samo, jak my wszyscy — że te dwie rzeczy są nierozdzielne i że niewolnik, każdy człowiek pozbawiony wolności, otrzymuje chleb jedynie wtedy, gdy takie jest życzenie jego pana

— Albert Camus, Poznań, Paryż, lipiec 1956.

Zobacz: Polacy podzieleni ws. szczepień nastolatków

od 16 lat

Kolejnym impulsem do przedstawienia Teatru Ósmego Dnia była mowa obrończa adwokata Stanisława Hejmowskiego w procesie dziesięciu. W obronie robotników zaryzykował własną karierę, rodzinę i życie. Twórcy spektaklu zwracają uwagę, że wartości, o jakie walczył, czyli prawo do pracy za sprawiedliwe wynagrodzenie, prawo do godnego życia, prawo do buntu, prawo do wolności to nieosiągalny dla wielu luksus.

„Pierwszy strzał” pokaże zmagania ofiar przedwojennego i współczesnego wyzysku. W realizacji spektaklu pomógł dyrektor i pracownicy Oddziałowi IPN w Poznaniu. Przedpremierowy pokaz odbędzie się 27 czerwca o godzinie 20, a premiera będzie miała miejsce 28 czerwca o godz. 22 w hali nr 3A na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach obchodów 65. rocznicy Czerwca '56. Bilety w cenie 20 złotych.

Oto najpiękniejsze kamienice w Poznaniu.

Przejdź do galerii i zobacz --->

Te kamienice mają dusze! Najpiękniejsze kamienice Poznania. ...

Teatr Ósmego Dnia: Wystawa o kobietach w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej

Teatr Ósmego Dnia we współpracy z Le Monde Diplomatique - edycją polską przygotował również szóstą część spotkania „Historia ludzi bez historii”, podczas której rozmowę z historyczką z Uniwersytetu Illinois w Chicago, Małgorzatą Fidelis poprowadzi Przemysław Wielgosz. Odbędzie się ono 17 czerwca o godzinie 18 w formie wirtualnej na Facebooku.

Zostanie poruszona kwestia kobiet w historii PRL-u, padną między innymi takie tematy, jak: czy z perspektywy kobiet lata 1944-1989 były czasem emancypacji? Jak zmieniały się wzorce kobiecości i pozycja społeczna kobiet z klas ludowych? Czy w komunistycznej Polsce miała miejsce rewolucja feministyczna? Jak zmienić dominującą periodyzację historii PRL, by uwzględnić doświadczenie kobiet?

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto