18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Wielki w Poznaniu: Dzień świra na początek Roku Mężczyzn [WIDEO, ZDJĘCIA]

AG
To nie będzie komedyjka. Opera "Dzień świra" Hadriana Filipa Tabęckiego nie będzie też miała wiele wspólnego z filmem. Nie będzie to też klasyczna poważna opera. Czym będzie "Dzień świra"? Na pewno wielkim wydarzeniem.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

- Chcieliśmy uniknąć konfrontacji z filmem - mówił podczas wtorkowej konferencji reżyser, Igor Gorzkowski. - Podeszliśmy do "Dnia świra" mniej dosłownie, bardziej dramatycznie, metaforycznie. Głównym pomysłem był podział "mówiącego ja" na 7 składowych. Każde z tych "ja" jest odpowiedzialne za inny rejon psychiki Adasia Miauczyńskiego. Jeden to relację z matką lub inny to jego natręctwa.

Główny bohater opery to everyman. Jest jeden, ale podzielony - na ja - wkurzone, ja - natrętne, ja - maminsynek, ja - bardzonowoczesneiwogóledoprzodu, ja - refleksyjne i romantyczne, ja - drażliwe i ja - depresyjne. W ten sposób każdy widz będzie mógł odnaleźć w tych postaciach składowych część siebie.

Realizatorzy postawili sobie nie lada wyzwanie: jak słowem, ruchem, muzyką czy kostiumem pokazać jedność w wielu wariantach.

"Dzień świra" rozpoczyna w Rok Mężczyzn w Teatrze Wielkim. Opera Tabęckiego opowiada o typowym polskim mężczyźnie. Mężczyźnie w dobie kryzysu męskości - facecie o niskiej samoocenie i niskich zarobkach. Postać bohatera kreślą między innymi stroje, które zaprojektował Tomasz Jacyków. Siedem takich samych kostiumów - jak siedem "ja", ale z każdy z pewnym piętnem indywidualnego charakteru. Adasiowie Miauczyńscy będą więc "typowym Polakiem" w wyciągniętym swetrze, sandałach i skarpetkach.

Mimo całej brutalnej rzeczywistości w jakiej znajduje się i jaką kreuje bohater (everyman Adaś Miauczyński w siedmiu postaciach i z jednym głosem wewnętrznym), autorzy "Dnia świra" swoje dzieło kierują do wrażliwych odbiorców.

- Nie chodzi o to, żeby rzucać k*****i na scenie, czego wszyscy się boją - przekonuje dyrektor Teatru Wielkiego, Michał Znaniecki.

W ramach Roku Mężczyzn w poznańskim teatrze zobaczymy jeszcze sześć "męskich premier": Jezioro łabędzie, Hamleta, Eugeniusza Oniegina, Demetria, Króla Rogera i spektakl Slow Man na podstawie powieści Johna Maxwella Coetzeego.

Premiera "Dnia świra" w Teatrze Wielkim w Poznaniu już 29 stycznia.

Zobacz więcej: ZDJĘĆ i FILMÓW z przygotowań do DNIA ŚWIRA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto