Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tęczowy Piątek będzie również w szczecińskich szkołach

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Dwa licea ogólnokształcące w Szczecinie włączyły się do akcji Tęczowy Piątek, która odbywa się w całej Polsce.

W całej Polsce w akcji bierze udział 211 szkół. Tego dnia na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich.

- W Szczecinie do akcji włączyły się dwa licea ogólnokształcące - mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii, organizującej akcję. - Nie ujawniany danych tych szkół ze względów bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Tęczowy Piątek w "nowym ogólniaku" w Stargardzie

O tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek, zadecyduje nauczyciel lub nauczycielka wraz ze swoimi uczennicami i uczniami. To oni najlepiej znają swoją szkołę i wiedzą, co się u nich sprawdzi. Kuratorium Oświaty w Szczecinie nie ingeruje w żaden sposób w akcję.

- Szkoły nie muszą nam zgłaszać takich akcji, wszystko regulują przepisy „Zasady działania stowarzyszeń i organizacji w szkole” podane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zarówno szkoły, jak i my, stosujemy się do tych przepisów - mówi Małgorzata Duras, rzecznik Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Przepisy mówią, że w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych. Jest to możliwe, jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.

- Obowiązkiem dyrektora szkoły jest uzyskanie zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły - informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN. - Jeśli rodzice wiedzą o tym, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami, mają oni prawo wyrazić swój stanowczy sprzeciw. W razie wątpliwości mają również prawo zgłosić się do kuratorium oświaty. Natomiast wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole.

Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców.
Szkoły, które zdecydowały się zorganizować Tęczowy Piątek, dostały od KPH zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety.

Wśród materiałów są trzy rodzaje plakatów z napisami: „Jestem wspierającą nauczycielką”, „Jestem wspierającym nauczycielem”, „Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom”, przypinki ze znakiem ruchu sojuszniczego. Materiały edukacyjne w postaci dwóch broszurek i jednej publikacji: „Młodzież LGBTQ w mojej szkole może na mnie liczyć! Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek”, „Ramię w ramię po równość. Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT”, „My rodzice. Pytania i odpowiedzi rodziców lesbijek, gejów i osób biseksualnych”.

Wydarzenia na Placu Solidarności. Ruszył I Marsz Równości w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tęczowy Piątek będzie również w szczecińskich szkołach - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto