18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Tego nie potrafią ani Włosi, ani Hiszpanie...

Artykuł sponsorowany
Najlepszą piłkę nożną grają Hiszpanie. Najpiękniejsze samochody robią Włosi. Jest jednak coś, w czym nie tylko te dwie nacje, ale zdecydowana większość świata w żaden sposób nie może konkurować z Polakami. Co to takiego?

Zdecydowana większość Polaków, wśród najważniejszych smaków zapamiętanych z dzieciństwa wymienia... chleb z masłem. Banał? Nie do końca. Nie trzeba wiele wyobraźni, by przywołać w sobie wspomnienie grubej, pachnącej, ciepłej jeszcze pajdy chleba posmarowanej świeżym, najlepiej zimnym masłem... Chleb, w najróżniejszych formach obecny jest niemal w każdej kulturze świata.

Skąd się wziął i dlaczego jest tak ważny?
Uważa się, że już około 12 tys. lat temu człowiek wypiekał pieczywo. Ówczesny chleb w niczym nie przypominał jednak znanego nam pulchnego, miękkiego bochenka. Pierwsze wypieki miały postać twardych, suchych placków, wypiekanych najczęściej w popiele lub na gorących kamieniach. Podobną technikę do dziś stosuje się w uboższych krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Najlepszym przykładem jest tutaj meksykańska tortilla, która składa się jedynie z mąki, wody i soli- sam sposób jej przygotowania nie zmienił się od wielu wieków.

Kawałeczek tradycji
Wspólnym dla większości kultur jest otaczanie chleba czcią, atencją oraz szacunkiem. Chleba, którego z jakiegoś powodu nie można zjeść, nie wolno wyrzucać- należy go raczej spalić (tak samo postępuje się z naczyniami liturgicznymi czy przedmiotami „magicznymi”). Przed rozpoczęciem nowego bochenka trzeba go przeżegnać, a przy jedzeniu zdjąć nakrycie głowy. Każdy okruszek chleba, gdy spadnie na ziemię, należy podnieść i ucałować... Mnożyć można kolejne przykłady na to, jak istotną rolę odgrywa chleb w polskiej tradycji. Warto o tym pamiętać.

Odrobina religii
Ludzie na całym świecie modlą się o chleb, dzielą się nim, oraz składają go bogom w ofierze. Według zaleceń Pisma Świętego, w świątyni składano dary w postaci niekwaszonego chleba. Również w zaleceniach znanych z innych religii, a także w zwyczajach ludowych, znaleźć można wiele uwag na temat rodzajów pieczywa dopuszczalnego bądź zabronionego w najróżniejszych sytuacjach. Swoisty „kult chleba” nie jest więc czymś, co funkcjonuje jedynie w słowiańskiej kulturze.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
Tęsknota za smakiem zwykłego, polskiego chleba- uczucie to dobrze znane jest przede wszystkim rzeszom Polaków na emigracji. Co sprawia, że chleb włoski, hiszpański czy angielski tak drastycznie różni się od tego, który w Polsce jemy na co dzień? Odpowiedź jest równie prosta, co zaskakująca - mówi Marcin Szczepaniak, technolog produkcji z podpoznańskiej piekarni Limaro - chodzi przede wszystkim o pogodę. W ciepłym, śródziemnomorskim klimacie mąka żytnia nie ma szans by odpowiednio się ukwasić, a to właśnie zakwas jest kluczem do powstania tradycyjnego, polskiego chleba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto