Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tej młody, Grobelny chce z Tobą pogadać przy kawie i ciastku

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Władze Poznania chcą zachęcić licealistów i studentów do ...
Władze Poznania chcą zachęcić licealistów i studentów do ... Zenon Kubiak
Władze Poznania chcą zachęcić licealistów i studentów do aktywnego dyskutowania o ich problemach w mieście. Najnowszy pomysł to Poznańska Kawiarenka Obywatelska.

- Z naszych analiz wynika, że w zeszłym roku w projekt Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zaangażowało się najwięcej osób młodych, stąd pomysł, aby zachęcić ich do jeszcze większej aktywności – mówi Anna Szpytko, dyrektor Biura Prezydenta w Urzędzie Miasta.

Założenie jest proste – raz w miesiącu młodzi ludzie mają się spotykać w kawiarni, aby przy kawie, herbacie i czymś słodkim dyskutować o problemie będącym tematem danego spotkania.

- To nie jest nasz autorski pomysł, oparliśmy się na metodzie The World Cafe – mówi Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Uczestnicy będą dyskutować w grupach siedzących przy stolikach, a następnie przesiadać się do kolejnego stolika, aby wymieniać się pomysłami.

Spotkania będą odbywały się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godzinach od 17 do 19. Pierwsze z nich już 6 czerwca w Cafe Misja przy ul. Gołębiej 1. Temat spotkania to „Młodzi poznaniacy – społecznie bierni czy aktywni?”. To temat dość ogólny, ale mają być też bardziej szczegółowe.

- Nie wykluczamy, że pod dyskusję będziemy poddawać także bardzo wąskie, konkretne zagadnienia – zapowiada Grobelny. – Nie będą to dyskusje dla samych dyskusji, zależy nam na wyciąganiu wniosków.

W spotkaniach będzie brał udział sam prezydent Poznania, ale ich prawdziwymi gospodarzami mają być członkowie Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej.
- Myślimy, że taka forma tych spotkań zachęci do przyjścia naszych rówieśników – mówi Michał Jan Kosicki z Federacji Młodych Socjaldemokratów. – Kiedyś przecież we Francji młodzi ludzie spotykali się w kawiarniach, aby rozmawiać na tematy polityczne.

Tematyka spotkań ma być bardzo różna – dotyczyć m.in. edukacji, ale nie tylko.
- Padł pomysł m.in. poświęcenia jednego ze spotkań karcie PEKA, dyskusji o tym, czy warto ją wprowadzać czy nie – zdradza Ewa Hercka z organizacji AIESEC Poznań.

W każdym spotkaniu będzie mogło wziąć udział 30 osób. Zapisy na pierwsze spotkanie pod adresem mailowym [email protected].

Czytaj też:

Poznański Budżet Obywatelski 2014: Zaproponuj, na co wydać 10 milionów

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto