Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tej! Opyra w gwarze poznańskiej na Fredry!

PRE
Łukasz Gdak
Pijackie burdy, dźwięki bimby i prorocze wizje na Opera Know-How. "Opyrę", czyli pierwszy spektakl operowy napisany w gwarze poznańskiej możecie zobaczyć już w czwartek, 27 sierpnia, o godz. 18. w Collegium Maius UAM, na Dziedzińcu Norwida (ul. Fredy 10)

Odgłosy miasta, historia miłosna, burdy w kamienicach, jazda bimbą i "gulgocząca aria" z kuflem piwa - te i wiele innych wątków i dźwięków zawarł w swojej sztuce Jerzy Fryderyk Wojciechowski, kompozytor, muzykolog, pianista, skrzypek i autor "Tej! Opyry kameralnej w gwarze poznańskiej".

To najbardziej poznańska ze wszystkich oper. Jej libretto zostało napisane gwarą i jest inspirowane twórczością Juliusza Kubla i Lecha Konopińskiego - popularyzatorów gwary poznańskiej. Jak mówi sam autor, oprócz szeregu językoznawców tekst libretta czytał niezależny ekspert, wuja Czechu, twórca popularnej strony Gwara Poznańska na portalu Facebook. - Opyra jest wynikiem mojego przywiązania do Poznania - deklaruje Jerzy Fryderyk Wojciechowski. - Sam na co dzień staram się używać gwary, bo uważam to za jeden z najskuteczniejszych sposób ratowania tradycji - podkreśla.

Opyra jest wynikiem mojego przywiązania do Poznania - deklaruje Jerzy Fryderyk Wojciechowski.

Ale "Tej!" nie ma służyć tylko przypomnieniu o bogactwie języka. Jak przystało na operę, jest też komentarzem współczesności. - Napisałem muzykę, która oddaje to, czym żyje miasto i jego mieszkańcy: szybki tryb życia i ciągłe zmiany - wyjaśnia kompozytor. W opyrze jest więc głośno, gwarno, dynamicznie. Ludzie krzyczą do siebie z okien, kłócą się w tramwajach, wszczynają bijatyki, piją piwo, a potem w pijackim zwidzie rozważają o egzystencji. Jest też tramwajarz opowiadający legendę o Poznaniu i matka z dzieckiem, którą pochłania ulatujący czas. Jest miejsce na refleksję.

Choć przywiązany do Poznania Wojciechowski mieszka i tworzy w stolicy Wielkopolski, jego opyra powstała "na saksach"- W Stanach miałem czas, by pogodzić pracę z komponowaniem. 63 kartki w pięciolinię, cztery sceny, cztery różne pary i historie, trzy miesiące na napisanie i tygodnie intensywnych prób - tak prezentuje się opyra w liczbach - dodaje.

Powstałe specjalnie na festiwal Opera Know-how "Tej!..." można zobaczyć już dziś w Collegium Maius, na Dziedzińcu Norwida (ul. Fredy 10). Premiera o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.operaknowhow.pl.

Ideą Festiwalu Opera Know-how wychodzi z muzyką na ulicę. Spotkania odbywają się w klubach, koncerty w pustostanach, spektakle - na skwerach. Festiwal dociera do widza w każdym wieku, a darmowe spektakle i koncerty przywracają do łask zapoczątkowaną przez Wojciecha Bogusławskiego ideę publicznego teatru.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna "Pro Arte" i Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury.

Rozrywka na poznan.naszemiasto.pl

Zobacz też kultowe napisy na jeżyckich murach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto