Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy poznaniaków zdobyły fort VIIIa

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Nikt się nie spodziewał, że aż tylu poznaniaków będzie zainteresowanych zwiedzaniem fortu VIIIa. Grupy zwiedzających miały liczyć po 70 osób, a musiano przyjąć nawet po 300!

Zwiedzanie zamkniętego na co dzień XIX-wiecznego fortu znajdującego się na Górczynie było jedną z głównych atrakcji akcji „Poznań za pół ceny”, który odbywa się w naszym mieście w weekend 13-14 czerwca. Spodziewano się, że fort przyjdą zwiedzać głównie miłośnicy historii, militariów, fotografii, trochę turystów i rodzin, które w ten sposób postanowią spędzić jedno z długoweekendowych popołudni.

Tymczasem już w sobotę fort przeżył prawdziwe oblężenie. Choć pierwotnie do fortu miały zostać wpuszczone osoby, które wcześniej zgłosiły się telefonicznie, organizatorzy postanowili wpuścić wszystkich chętnych, którzy tłumnie zjawili się w forcie już w sobotę. Ostatnia grupa miała wejść o godz. 17, ale nadal przed fortem zostały setki zainteresowanych i zdecydowano się na dodatkowy aż 300-osobowy „turnus” o godz. 19 (pierwotnie planowano wpuszczać grupy liczące nie więcej niż... 70 osób).

Jeszcze większe tłumy poznaniaków zdecydowały się odwiedzić fort w niedzielę. Przeważały rodziny z dziećmi zafascynowanymi żołnierzami w mundurach z czasów pruskich i II wojny światowej.

Po krótkim wprowadzeniu historycznym wszyscy chętni mogli wejść do wnętrza fortu.
Sama budowla okazała się niezwykle rozległa – ma aż 230 metrów szerokości, a najdłuższy chodnik ma 140 metrów długości!

Takich tłumów nikt się nie spodziewał.

Organizatorzy zalecali wzięcie ze sobą latarek i ci, którzy tej rady posłuchali, na pewno nie żałowali. Choć dzięki tłumowi ludzi z latarkami, w środku była niezła widoczność, to jednak, aby dostrzec pewne szczegóły architektoniczne, trzeba było mieć własną latarkę. Sam fort nie posiada właściwie żadnego wyposażenia z czasów, gdy stacjonowali tu żołnierze, ale można w nim odnaleźć m.in. pancerze czy drzwi przeciwpodmuchowe. Wiele osób z zaciekawieniem oglądało także nieźle zachowane pomieszczenie... latryny!

Otwarcie fortu dla zwiedzających okazało się znakomitym pomysłem. Poznaniacy udowodnili, że są zainteresowani zwiedzaniem miejsc związanych z historią miasta. Akcja jest najlepszym dowodem na to, że nasze forty mogą stanowić ważną atrakcję turystyczną Poznania i oby jak najszybciej zostały na stałe udostępnione zwiedzającym. 

Po zakończeniu zwiedzania przed fortem można było obejrzeć inscenizację jednej z potyczek z kampanii wrześniowej 1939 r. Relacja, zdjęcia i film już wkrótce na mmpoznan.pl.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

Zobacz też:
Poznaj Poznań za pół ceny [mapa]

Tu znajdziecie informacje o akcji "Poznań za pół ceny, a także specjalną mapę z zaznaczonymi punktami gastronomicznymi, hotelami oraz instytucjami, w których 12 i 13 czerwca zapłacicie za usługę połowę normalnej ceny!

Poznań: zapłać tylko pół ceny!
Wycieczki, posiłki, noclegi i zwiedzanie miasta, a wszystko za połowę normalnej ceny - z akcji "Poznań za pół ceny" 13 i 14 czerwca mogą skorzystać wszyscy turyści, a także mieszkańcy miasta.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto