Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To może być historyczna chwila: W wyborach rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2020 po raz pierwszy kandyduje kobieta

Redakcja
W tym roku odbędą się wybory na nowego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po raz pierwszy w historii uczelni kandyduje w nich kobieta. Termin wyborów nie jest jeszcze znany ze względu na pandemię koronawirusa.
W tym roku odbędą się wybory na nowego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po raz pierwszy w historii uczelni kandyduje w nich kobieta. Termin wyborów nie jest jeszcze znany ze względu na pandemię koronawirusa. Łukasz Gdak
Już niedługo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędą się wybory rektora, które musiały zostać przełożone z powodu zagrożenia epidemiologicznego. I choć ich dokładny termin nie jest jeszcze znany, to już wiadomo, że po raz pierwszy w całej historii UAM na to stanowisko kandyduje również kobieta.

Dwoje kandydatów zamierza ubiegać się o funkcję rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W poniedziałek, 9 marca złożyli oni w Radzie Uczelni wymagane dokumenty. Chęć kierowania uczelnią od października 2020 roku wyrazili: prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz prorektor kierujący Szkołą Doktorską UAM prof. dr hab. Ryszard Naskręcki.

Czytaj także: Matura 2020: Instytucie Filologii Polskiej UAM zaczyna wykłady online dla maturzystów. Zajęcia są poświęcone literaturze i kulturze

Wybory przełożone przez pandemię

Wybory rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pierwotnie planowane były na 8 maja, jednak w związku z pandemią terminy wyborcze zostały zawieszone, co oznacza, że termin wyboru rektora uczelni także się przesunie. Dokładana data nie jest jednak jeszcze znana.

– Ustawa daje czas do końca sierpnia. Niezależnie jednak od terminu wyborów, obecny rektor i prorektorzy będą pełnili swoją funkcję do końca sierpnia 2020 roku – wyjaśnia Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy UAM.

Sprawdź też:

Zgłoszeni kandydaci, spełniający wymogi formalne, zostali już przedstawieni Senatowi uczelni 30 marca. Kandydaci zaprezentowali także członkom rady swoje plany i zamierzenia na najbliższą kadencję.

– Chcę stworzyć warunki dla dalszego rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, umocnić pozycję naukową poznańskiej Alma Mater, nie naruszając przy tym jej tradycji ani akademickiego etosu – zapowiada prof. Bogumiła Kaniewska.

Zobacz też: Uczelnie wyższe są zamknięte przez koronawirusa. Studenci zaoczni muszą płacić czesne, choć nie wszystkie zajęcia są organizowane online

Prof. Ryszard Naskręcki zamierza, jako rektor zadbać o dobry zrównoważony rozwój uniwersytetu. – Chcę wykorzystać obecne szanse i możliwości dla podniesienia jego prestiżu oraz podniesienia komfortu pracy badawczej i dydaktycznej, a także warunków studiowania – mówi.

Pierwszy raz w historii UAM kandyduje kobieta

Wyboru rektora uczelni dokonuje kolegium elektorów, czyli przedstawicieli wybranych przez poszczególne grupy pracowników UAM. Nigdy wcześniej w historii UAM rektorem nie była kobieta. Dotychczas także o to stanowisko ubiegali się jedynie mężczyźni.

– Profesor Bogumiła Kaniewska jest jednym z dwóch, obok profesora Ryszarda Naskręckiego, kandydatów na rektora UAM. Rzeczywiście, w przypadku wyboru, zostałaby pierwszą kobietą-rektorem w historii UAM. Będzie to też pierwszy przypadek w historii naszej uczelni, kiedy kobieta ubiega się o to stanowisko – przyznaje Małgorzata Rybczyńska.

Czytaj również: Uczelnie wyższe zamknięte przez koronawirusa, więc studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obronili prace magisterskie online

Kadencja rektora trwa cztery lata. Nowa ma rozpocząć się 1 września tego roku, a zakończyć 31 sierpnia 2024 roku.

Obecny rektor nie będzie kandydował

Do tej pory stanowisko rektora poznańskiego UAM pełni prof. dr hab. Andrzej Lesicki. Został on wybrany 4 kwietnia 2016 roku na kadencję obejmującą lata 2016-2020.

Sprawdź też:

Zgodnie z przepisami rektorzy mogą pełnić funkcję maksymalnie dwie kadencje. Profesor Andrzej Lesicki nie może wziąć jednak udziału w tegorocznych wyborach ze względu na ograniczenia wiekowe.

– Zostały wprowadzone ograniczenia wiekowe. Zgodnie z nimi obecny rektor nie może ubiegać się o ponowne objęcie stanowiska rektora, choć taką funkcję można pełnić przez dwie kadencje – wyjaśnia Małgorzata Rybczyńska.

Zobacz także: Egzaminy zawodowe 2020: Kiedy się odbędą? Czy terminy zostaną przesunięte przez koronawirusa?

Prof. Lesicki jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UAM, zoologiem, fizjologiem zwierząt. Studia z biologii w zakresie zoologii ukończył z wyróżnieniem w 1973 r. na UAM, gdzie został następnie zatrudniony i zdobywał kolejne awanse akademickie.

ZOBACZ TEŻ:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto