Top 10 wydarzeń na rynku pracy w 2011 roku

WE, Oprac. M.Narbuntowicz
123RF
Rok 2011 dobiega końca. Zobaczcie 10 najważniejszych zmian na rynku pracy ubiegłego roku. Co okazało się największym sukcesem, co największą klapą, a które pozostają dla nas bez znaczenia?

Polacy nie szturmują niemieckiego rynku
Zdecydowanie największą klapą jest szumnie zapowiadane otwarcie niemieckiego rynku pracy. Choć statystyki niemieckiego Ministerstwa Pracy wskazują, że u naszego sąsiada przybywa zagranicznych pracowników, to według ekspertów, wyliczenia te są mało wiarygodne. - Większość tych osób, to pracownicy, którzy już wcześniej przebywali w Niemczech, ale dopiero teraz postanowili zalegalizować zatrudnienie - mówi Artur Ragan, rzecznik prasowy Work Express.

Niania na legalnym
Niewątpliwym sukcesem minionego roku jest wejście w życie tzw. ustawy żłobkowej. Z danych ZUS wynika, że w całym kraju zarejestrowano blisko 4,3 tys. legalnie zatrudnionych opiekunek. I choć wobec szacowanych 200 tys. osób wykonujących zawód opiekunki to niewiele to ustawa zachęca rodziców do legalnego zatrudniania niań, którym budżet państwa opłaci składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Więcej pieniędzy na najmniejszą płacę
Minimalna płaca w 2012 roku wyniesie 1500 zł. To o 8,2 proc. więcej niż w tym roku. Według ekspertów ta wiadomość jest tylko pozornie korzystna dla pracowników. - Ta decyzja z całą jeszcze bardziej zniechęci pracodawców do zawierania umów na czas nieokreślony. Pracodawcy w Polsce i tak są ponad europejską miarę obciążeni kosztami zatrudnienia. Zwłaszcza, jeśli porównamy je ze wskaźnikami efektywności. Jeśli do słabnącej koniunktury dodamy wzrost płacy minimalnej i inne dodatkowe obciążenia, to za rok możemy się spotkać w znacznie gorszych nastrojach - tłumaczy Artur Ragan.

Dodatkowe przywileje dla niepełnosprawnych
Według ustawy ustawy z 19 sierpnia 2011 r. urzędy, szukając kandydatów do pracy na stanowiska w służbie cywilnej oraz w samorządach, muszą dawać pierwszeństwo osobom niepełnosprawnym. Specjaliści uważają wprowadzanie kolejnych parytetów za błędne. Ich zdaniem, więcej korzyści przyniosłoby konsekwentne uświadamianie polskim pracodawcom korzyści wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Pokolenie 50+ na bezrobociu
O ponad 6 proc. wzrosło bezrobocie wśród osób po 50. roku życia w ciągu ostatniego roku. Pod koniec października było ich już 411 tys. Zdaniem ekspertów zwiększenie tej liczby, jest m.in. efektem ukrócenia masowego przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Czytaj także: Wielkopolska trzecia w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju

Agencje zatrudnienia lekarstwem na kryzys
75 proc. pracodawców nie stworzyłoby nowego miejsca pracy, gdyby nie usługa agencji pracy tymczasowej - wynika z raportu Międzynarodowej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia CIETT. Głównymi powodami korzystania firm z usług agencji pracy tymczasowej są: zachowanie większej elastyczności zatrudnienia oraz możliwość sprawdzenia pracownika, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu go na etacie. Tylko niemieckie firmy korzystające z usług pracy tymczasowej odnotowały na przestrzeni 2009-2010 roku 11 proc. wzrost przychodów, podczas gdy ich konkurenci, niezatrudniający pracowników tymczasowych - aż o 6 proc. mniejszy.

Więcej pieniędzy na rozkręcenie pierwszej firmy
Wzrosły maksymalne kwoty wsparcia finansowego dla firm i bezrobotnych udzielanego przez urzędy pracy. Wysokość dotacji na biznes dla bezrobotnych wyniesie 20,5 tys. zł. Wcześniej jej maksymalna kwota była o 300 zł niższa. Taki sam górny pułap obowiązuje firmy, które ubiegają się w urzędach pracy o refundację kosztów, jakie poniosły na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy zatrudnionego bezrobotnego. Kwota, o którą wzrosło dofinansowanie budzi jedynie uśmiech na twarzach ekspertów rynku pracy. - Kwota symbolicznie wzrosła, bo wzrosła wysokość średniej kwartalnej płacy. W III kwartale 2011 r. wyniosła ona 3416,00 zł. Była więc o 50 zł wyższa w porównaniu z poprzednim kwartałem - tłumaczy Artur Ragan.

Dłuższy urlop dla ojca-pracownika
Wprowadzono zmiany w przepisach, które od stycznia wydłużą do dwóch tygodni urlop ojcowski. Specjaliści uważają, że zmiana ta nie będzie jednak znacząca. - W Szwecji rodzice mają łącznie 480 dni urlopu macierzyńskiego do podziału. W tym każde z nich ma 60 dni "na wyłączność", czyli szwedzki "tacierzyński" to prawie 9 tygodni. Nasze społeczeństwo jest dość konserwatywne jeśli chodzi o podział ról rodzicielskich, więc to udogodnienie tak czy owak będzie się przyjmowało powoli - uważa Ragan.

Polacy docenieni przez francuskiego pracodawcę
O niemal 30 proc. wzorsła względem poprzedniego roku i ciągle rośnie liczba ofert pracy we Francji dla Polaków. Polscy fachowcy budowlani dali się poznać przy okazji budowy terminala na lotnisku de Gaulle'a, tunelu autostrady A1 na północ od Paryżu, remoncie budynku francuskiego parlamentu, ministerstwa finansów oraz paryskich komend i szpitali. Nasza specjalność, czyli "budowlaniec z Polski", to nad Sekwaną znak jakości i właśnie w branży budowlanej mamy teraz najwięcej ofert pracy.

Trzeźwość pracownika zbada jego szef
W lipcu wprowadzono zmiany do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Według nowych przepisów badanie trzeźwości może odbyć się nie tylko na zlecenie pracownika, lecz także kierownika zakładu pracy. Dodatkowo stan nietrzeźwości pracodawca może udowodnić w sądzie innymi środkami dowodowymi, np. dzięki zeznaniom świadków. - Teraz każdy zastanowi się dwa razy zanim wypije kolejnego drinka. Inna rzecz, że nierzetelni pracodawcy zyskują sposób na pozbycie się niewygodnego pracownika przy pomocy "dyscyplinarki". Wystarczy, że kilku kolegów podpisze niekorzystne zeznanie - kwituje Artur Ragan.

Materiał został opracowany na podstawie danych certyfikowanej agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, Work Express.

Zobacz także: Top 10 Najbogatsi Wielkopolanie

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie