Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają szczepienia przeciw HPV dla dzieci. "Chętnych stopniowo przybywa". Najwięcej z nich pochodzi z Wielkopolski

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Szczepienia przeciw HPV skierowane są do dziewczyn i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Jak dotąd w Wielkopolsce na szczepienie zapisało się najwięcej chętnych.
Szczepienia przeciw HPV skierowane są do dziewczyn i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Jak dotąd w Wielkopolsce na szczepienie zapisało się najwięcej chętnych. Magda Pasiewicz
1 czerwca ruszył program szczepień przeciw HPV dla nastolatków. Po dwóch tygodniach szczepionki przyjęło 11 tys. pacjentów. Najwięcej z nich pochodzi z Wielkopolski.

Jeszcze w dniu uruchomienia rejestracji do programu minister zdrowia informował, że w Wielkopolsce na szczepienia zapisano największą liczbę dzieci.

– Znowu Wielkopolska daje bardzo dobry przykład, bo czy przy szczepieniach COVID czy w realizacji programu Profilaktyka 40 Plus mamy największą liczbę zapisów - podkreślał Adam Niedzielski, szef resortu.

Niestety, mimo że od uruchomienia programu minęły już dwa tygodnie, to liczba chętnych na szczepienia nie jest imponująca. Po dwóch tygodniach w całym kraju z 830 tys. uprawnionych dzieci zaszczepiło się 11 tysięcy. Z kolei w Wielkopolsce z 280 placówek uprawnionych do szczepień preparaty odebrało jak dotąd 188 przychodni.

Czy te dane świadczą o małym zainteresowaniu czy może machina szczepień dopiero się rozkręca? Zdaniem ministra zdrowia - to drugie.

– Po długim czerwcowym weekendzie szczepienia przeciw HPV powoli się rozpędzają. Zaszczepionych jest blisko 11 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat. Kolejne 15 tys. zaszczepi się wkrótce, bo już są zarejestrowani – napisał na swoim twitterze Niedzielski.

Podobnie niewielką liczbę zaszczepionych tłumaczą poznańscy lekarze.

– Zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV zwykle było przeciętne. W poprzednich latach, kiedy jeszcze szczepiliśmy w ramach miejskiego programu, zaszczepiało się u nas około 200 pacjentów rocznie – mówi Konrad Maćkowiak, szef Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, ginekolog.

– W ramach programu ministerstwa zaczniemy szczepić dopiero dzisiaj. W zeszłym tygodniu dopiero otrzymaliśmy 30 szczepionek. Obecnie dzwonimy i zachęcamy rodziców do rejestrowania swoich dzieci. Już mamy pierwszych chętnych. Gdy zużyjemy te szczepionki dostaniemy kolejne.

Jak mówi szef przychodni przy ul. Szylinga, szczepieniom z pewnością nie sprzyja też okres wakacyjny.

– Rodzice chcą wyjechać z dziećmi na wakacje, więc unikają ewentualnych problemów zdrowotnych dziecka i w obawie przed odczynami poszczepiennymi zwlekają z podjęciem decyzji. Oczywiście ze swojej strony mogę zapewnić, że takie niepożądane odczyny w przeciągu ostatnich lat się u nas nie zdarzały – podkreśla. – Co więcej, te szczepienia obecnie są też trudne logistycznie do zorganizowania, bo dzieci w tym wieku mają też inne szczepienia wynikające z kalendarza szczepień, więc trzeba to też dobrze zaplanować. Ale myślę, że tych chętnych jeszcze będzie przybywać, bo to jest dopiero początek.

Dlaczego szczepienia przeciw HPV są tak ważne? Ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy. Jednak oprócz tego wywołuje także raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Wirus przenoszony jest głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej, a do zakażenia najczęściej dochodzi w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Przypomnijmy, że szczepienia przeciw HPV w ramach programu Ministerstwa Zdrowia skierowane są do chłopców i dziewczynek urodzonych w latach 2010 i 2011. Szczepienia wykonywane są dwoma preparatami - Cervarix i Gardasil 9. Szczepienia są bezpłatne.

W obu przypadkach są to szczepionki dwudawkowe. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii (pod numerem 989 – 7 dni w tygodniu od godz. 7 do 20). Mapa placówek wykonujących szczepienia w kraju dostępna jest na stronie www.pacjent.gov.pl.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwają szczepienia przeciw HPV dla dzieci. "Chętnych stopniowo przybywa". Najwięcej z nich pochodzi z Wielkopolski - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto