Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzęsienia ziemi w Wielkopolsce. Żerków to nie przypadek

red
Piątkowe trzęsienie ziemi w okolicach Żerkowa nie było odosobnione

Jak podaje Wikipedia Ostatnie duże trzęsienia ziemi na obszarze Polski związane są z okresami fałdowań alpejskich, a więc na przełomie ery mezozoicznej i kenozoicznej (tj. ok. 150-200 mln lat temu). Wówczas zostały zmienione tektoniczne główne masywy górskie Sudetów i Gór Świętokrzyskich, w obrębie których powstały liczne uskoki, zręby i rowy tektoniczne. Liczne trzęsienia ziemi występowały również w okolicach Pienińskiego Pasa Skałkowego, który tworzy wyraźną granicę tektoniczną między Karpatami Wewnętrznymi, a Karpatami Zewnętrznymi.

Do tej pory największe trrzęsienia ziemi miały 6 stopni w skali Richtera. Było to jednak bardzo dawno temu. W ostatnim tysiącleciu na terytorium Polski zanotowano 76 trzęsień ziemi (dane Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk). Miejsca ich występowania to: Beskid Niski (1992), Podhale (1994, 2004), Śląsk (2007), czy Polska północna (2008) - podaje geologia. edu.pl

Warto dodać, że trzęsienia ziemi w Polsce najczęściej nie mają charakteru typowych trzęsień tektonicznych, lecz są spowodowane przez np. osiadanie stropu wyrobisk górniczych na obszarach kopalnianych

W rozmowie z PAP prof. Jerzy Żaba ocenił, że piątkowe wstrząsy ziemi, ze względu na ich położenie w okolicach Kalisza, a więc środka Polski, są tajemniczym zjawiskiem, jednak najprawdopodobniej spowodowało je przemieszczanie się skał uskoku Dolska.

Według niego, wstrząsy ziemi najczęściej powodują aktywne uskoki, wzdłuż których przemieszczają się masy skalne. "Tymczasem Dolska jest bardzo starym uskokiem, pamiętającym jeszcze orogenezę waryscyjską sprzed 300 mln lat. Można powiedzieć, że uskok ten wydał właśnie jedno ze swoich ostatnich tchnień. Gdyby w tym rejonie znajdowały się jakieś kopalnie, sądziłbym, że wstrząsy spowodowało np. zawalenie się chodników w starych kopalniach. Ten rejon jest asejsmiczny" - mówił geolog.


Czytaj też: W Żerkowie wstrząsy były mocne


W Żerkowie zatrzęsła się ziemia

Już Długosz w swych kronikach podawał przykłady trzęsień ziemi, które burzyły spokój mieszkańców. Przykładowo - Dnia 5 czerwca r. 1443 było trzęsienie ziemi w Polsce, Węgrzech, Czechach i krajach sąsiednich tak gwałtowne,że wieże i gmachy murowane upadały na ziemię i najtrwalsze waliły się budowy; rzeki powystępowały ze swoich łożysk i wylawszy na obie strony, ukazały dna suche, a wody wszystko zmuliły; ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili. Runęło od tego trzęsienia ziemi w nocy sklepienie Św. Katarzyny przy klasztorze braci pustelniczych św. Augustyna na Kazimierzu (w Krakowie) i wiele innych pozwalało się budynków.


Czytaj też: W Żerkowie wstrząsy były mocne


W Żerkowie zatrzęsła się ziemia

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto