Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuba na dachu Muzeum Narodowym może jednak powstać!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Muzeum Narodowe chce zdobyć dofinansowanie na zbudowanie tuby ...
Muzeum Narodowe chce zdobyć dofinansowanie na zbudowanie tuby ... www.claudiosilvestrin.eu
Muzeum Narodowe chce zdobyć dofinansowanie na zbudowanie tuby nad swoim nowym gmachem, w którym miałaby się mieścić restauracja.

Kiedy kilka lat temu Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprezentowało odważny projekt restauracji na dachu nowego skrzydła Galerii Malarstwa i Rzeźby przy Al. Marcinkowskiego, wielu potraktowało to jako futurologię. Projekt zakładał, że na dachu gmachu powstałaby tuba, w której mieściłaby się restauracja. Wchodziłoby się do niej z ulicy, a z jej wnętrza roztaczałby się widok na Al. Marcinkowskiego.

Autorem koncepcji jest Claudio Silvestrin, znany włoski architekt i projektant, który pracował m.in. dla słynnego projektanta mody Giorgio Armaniego, a z jego pracowni wyszedł projekt m.in. Villa Neuendorf na Majorce i Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie.

Projekt pozyskania funduszy unijnych na ten cel przepadł w 2009 roku, zamiast tego udało się placówce pozyskać środki na całościową rewitalizację kompleksu pałacowego w Rogalinie. Muzeum jednak nie zrezygnowało z pomysłu i zamierza projekt zgłosić ponownie.

- Nie pożegnaliśmy się z tym projektem - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Jest on architektonicznie nadzwyczaj udany, dzięki niemu chcemy wprowadzić do centrum Poznania dzieło architekta o światowej renomie.

Nie tylko jednak o samą architekturę chodzi, obiekt ma bowiem pełnić konkretną funkcję.
- Chcemy tą tubą, czyli współczesną architekturą połączyć oba bardzo różne architektonicznie skrzydła Muzeum Narodowego - dodaje prof. Suchocki.

Dzięki projektowi tuby muzeum zyskałoby także nowe przestrzenie wystawiennicze na poddaszu starego gmachu. Pieniędzy miałoby też starczyć na odnowienie elewacji starego gmachu i jego iluminację świetlną.

Jeśli środki uda się pozyskać, to muzeum chce wybudować również łącznik z Zamkiem Królewskim na Wzgórzu Przemysła, gdzie od przyszłego roku mieścić się będzie Muzeum Sztuk Użytkowych. Tunel wychodzący z podziemi zamku już jest gotowy. Od strony nowego skrzydła galerii muzeum chce dobudować łącznik, który na wysokości pierwszego piętra i połączyłby się zamkowym tunelem. W tym miejscu galerii miałaby powstać w konsekwencji duża restauracja i sala konferencyjna.

- Chcemy, aby to się udało przeprowadzić, ale to zależy wyłącznie od tego, czy pozyskamy środki unijne - przypomina Wojciech Suchocki.

Pieniądze będzie można pozyskać z tzw. nowej perspektywy finansowej, czyli nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Według bardzo wstępnych szacunków koszt wszystkich prac oscylował by w okolicach 30 mln zł. Jeśli Muzeum Narodowe dostałoby środki, to do 2020 roku wygląd jego głównego gmachu zmieniłby się diametralnie.

Jak oceniacie projekt? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto