Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turyści pytają o poznańskie cmentarze!

Lilia Łada
Lilia Łada
To najnowszy trend w światowej turystyce, który, jak się okazuje, dotarł już także do Poznania. I bardzo dobrze, bo jeśli chodzi o cmentarze, naprawdę mamy się czym pochwalić.

Wprawdzie pytanie o poznańskie nekropolie nie jest tym najczęściej zadawanym w Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku, ale turyści interesują się cmentarzami coraz częściej. I pytają, czy w Poznaniu są jakieś interesujące nekropolie.
- Zdarzają nam się pytania o cmentarze - przyznaje Andrzej Ajchstet z CIT. - Mniej się tym interesują turyści polscy, bardziej zagraniczni. I oczywiście mamy tu co pokazać: groby pierwszych polskich władców w Katedrze, cmentarze na Cytadeli, poznańską Skałkę, Kryptę Zasłużonych Wielkopolan w Kościele Świętego Wojciecha...

Ale w Poznaniu jest znacznie więcej ciekawych cmentarzy, mniej znanych a równie interesujących i pięknych. Jednym z najpiękniejszych w Polsce jest na przykład zabytkowy cmentarz parafii Bożego Ciała przy ulicy Bluszczowej na Wildzie. To jeden z najpiękniejszych w Polsce cmentarzy parkowych, który powstał w 1911 roku. Zaprojektował go inż. Kazimierz Karłowski i to właśnie jemu cmentarz zawdzięcza swój unikatowy wygląd. Przez ponad 30 lat cmentarz jednak wcale nie wyglądął tak pięknie. w 1968 roku władze zadecydowały o zamknięciu cmentarza, który przez ponad 30 lat niszczał bez opieki. Ponownie udało się go otworzyć dopiero w 2001 roku dzięki staraniom ks. proboszcza W. Maćkowiaka - i od tego czasu trwają prace renowacyjne cmentarza mające przywróćić mu dawną świetność.


Cmentarz przy Bluszczowej

O cmentarzu przy ulicy Samotnej mało kto słyszał - i nic dziwnego, bo mimo że administracyjnie cmentarz przynależy do dębieckiej parafii Świętej Trójcy, to od wielu lat nikt o niego nie dba. Cmentarz nie ma ogrodzenia, jest zaniedbany i zarośnięty. Przypadkowy przechodzień może się zorientować, że jest na cmentarzu dopiero wtedy, gdy nadepnie na walący się nagrobek... Nikogo już się tam nie chowa od wielu, wielu lat, jeszcze tylko przed 1 listopada na zapomniany cmentarz przychodzą okoliczni mieszkańcy, których pradziadkowie czy nawet prapradziadkowie zostali tam pochowani. A jednak jest to wyjątkowo piękne miejsce - jeszcze widać spójne i pełne wdzięku założenie parkowe cmentarza.

Kolejnym wartym zobaczenia jest Cmentarz Jeżycki przy ul. Nowina w Poznaniu. Założony w 1905 r. należy do najstarszych, do dziś zachowanych cmentarzy poznańskich. Jest też wyjątkowo piękny: warto tam zobaczyć imponujące nagrobki najstarszych poznańskich rodzin - zabytkowych jest tam aż 297 - a także  symbol cmentarza, Pomnik Wdzięczności według projektu Lucjana Michałowskiego z 1932 r. oraz piękne, choć mocno zniszczone, kute ogrodzenie. 


Cmentarz jeżycki
Trudno w wędrówkach po poznańskich cmentarzach pominąć poznańską Skałkę - i to nie tylko ze względu na wszystkich pochowanych tam zasłużonych poznaniaków. Ten cmentarz jest wyjątkowo pięknym miejscem, zadbanym i pełnym zieleni, położonym na zboczu Wzgórza Świętego Wojciecha tuż przy pięknych kościołach tego wzgórza, dopełniając całość założenia architektonicznego tej części miasta.


Poznańska Skałka

Takich miejsc jest w Poznaniu znacznie więcej: najstarszy cmentarz w kiekrzu, datujący się od XIII wieku, nieco młodszy, bo z wieku XVI cmentarz w Spławiu, prywatny cmentarz rodziny von Treskow w Radojewie i tak dalej, i tak dalej... Warto je odnaleźć i zobaczyć.


WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport, turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto