Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turysta pod ochroną. Tak jest w nowym prawie!

M. Kochanowska
apixabay
Turysta musi być poinformowany o wszelkich dodatkowych kosztach lub opłatach. Gdy tego obowiązku organizator nie wypełni, to tych dodatkowych kosztów podróżny nie musi ponosić

Już na etapie zawierania umowy, od 1 lipca organizator musi udzielić podróżnemu jasnych i zrozumiałych informacji dotyczących przyszłej umowy.

Kiedy cena imprezy może się zmienić?

Co bardzo istotne, cena ustalona w umowie może zostać zmieniona wyłącznie w przypadku: zmiany ceny przewozów pasażerskich wynikających z kosztów paliwa lub źródeł zasilania; wysokości podatków lub opłat turystycznych, opłat lotniskowych, portowych; kursów walut mających znaczenie dla imprezy turystycznej. Cena imprezy nie może jednak zostać podwyższona na 20 dni przed datą jej rozpoczęcia.

Przybliżony czas wyjazdu i powrotu

Zmianą na niekorzyść podróżujących jest możliwość wpisania do umowy jedynie przybliżonego czasu wyjazdu i powrotu, a nie dokładnego, jak do tej pory. W praktyce może to oznaczać, że zawierając umowę będziemy mieć tylko informację o dacie dziennej wyjazdu i powrotu. Jeżeli umowa jest wykonywana niewłaściwie i mamy zastrzeżenia co do hotelu czy podróży, musimy o tym niezwłocznie zawiadomić organizatora imprezy turystycznej już w trakcie jej trwania. Nie możemy z tym poczekać do powrotu do Polski.

- W takim zawiadomieniu najlepiej jest opisać wszelkie uchybienia, dołączyć zdjęcia i zażądać usunięcia uchybień, podając konkretny termin - radzi Marek Radwański poznański rzecznik praw konsumenta. -Pismo można przekazać rezydentowi, zachowując kopię dla siebie. Z ostrożności warto jednak również wysłać je do organizatora imprezy i do pośrednika od którego kupiliśmy wycieczkę. Jeżeli biuro nie usunie uchybień w rozsądnym terminie przez nas wyznaczonym, możemy zrobić to sami i wystąpić o zwrot poniesionych wydatków.

Reklamacja

Mamy też prawo do złożenia reklamacji u organizatora. Nie ma na to konkretnego terminu, ale im szybciej - tym lepiej. Wysokość odszkodowania może być w umowie ograniczona do wysokości trzykrotności całkowitej ceny imprezy turystycznej. Do tej pory była to dwukrotność tej ceny, tak więc jest to zmiana na lepsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto