Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle osób mieszkało po wojnie w miastach Wielkopolski. Zaskakujące liczby!

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Tylu mieszkańców liczyły miasta Wielkopolski po wojnie. Szczegółowe wyniki w naszej galerii >>>>
Tylu mieszkańców liczyły miasta Wielkopolski po wojnie. Szczegółowe wyniki w naszej galerii >>>>Google Street View
W jednym z miast Wielkopolski liczebność mieszkańców od czasów powojennych do dziś wzrosła aż siedmiokrotnie! Sprawdziliśmy ilu mieszkańców zaraz po wojnie miały 23 największe dziś miasta naszego regionu. Wszystkie znacznie zwiększyły swoją liczebność. Jedne rozwijały się szybciej, inne wolniej. Szczegóły znajdziecie w naszej galerii.

Spis treści

Liczba mieszkańców miast w Wielkopolsce

Liczba mieszkańców jest bez wątpienia pochodną roli jaką spełnia dany ośrodek miejski w sieci osadniczej, w życiu gospodarczym i społecznym kraju.

- Ponieważ rola i znaczenie poszczególnych ośrodków o charakterze miejskim w ciągu dziejów ulegały nieraz bardzo poważnym zmianom, dlatego zmiany w liczbie ludności miast należy ujmować historycznie, rozwojowo w powiązaniu z całokształtem aktualnych warunków politycznych, gospodarczych i społecznych - czytamy w "Dokumentacjach geograficznych" Polskiej Akademii Nauk.

Poznań i Wielkopolska po II wojnie światowej

Poznań bardzo ucierpiał na skutek II wojny światowej. Wielu Polaków tu mieszkających zostało wysiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa. Szacuje się, że na zachód musiało wyjechać około 160 tysięcy mieszkańców Wielkopolski.

- Wyrzucanie Polaków z ich domów i wysiedlanie poza tereny wcielone do III Rzeszy było częścią planu germanizacji obszarów Europy Środkowej I Wschodniej, co oznaczało usunięcie z nich obcych etnicznie i rasowo "elementów" oraz zasiedlenie odpowiednio wyselekcjonowaną ludnością niemiecką - przypomina Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Jak podaje Agnieszka Cubała w "Wielkopolanie ’44. Jak mieszkańcy Wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim", od 1939 do 1941 roku roku wysiedlono:

  • ponad 35 tys. mieszkańców Poznania i okolic
  • ponad 15 tys. mieszkańców Kalisza
  • ponad 9 tys. mieszkańców Gniezna
  • ponad 8 tys. mieszkańców Turku
  • prawie 8 tys. mieszkańców Koła
  • prawie 6 tys. mieszkańców Konina.

W czasie okupacji w Poznaniu mieszkało około 234 tysięcy osób, a przed wojną - 267 tysięcy.

Miasto ucierpiało także przez naloty aliantów w 1944 roku oraz w trakcie niemieckiego obrony przed ofensywą Armii Czerwonej. Ostatecznie ponad połowa Poznania została zniszczona. W czasie walk o stolicę Wielkopolski zginęło prawie 700 cywilów, a w trakcie całej okupacji - ponad 14,4 tysiąca mieszkańców Poznania.

Tylu mieszkańców liczyły miasta Wielkopolski po wojnie:

Wielu Wielkopolan po II wojnie światowej nie wróciło do swoich domów. Zginęli na frontach, w obozach koncentracyjnych lub pozostali na obczyźnie. Dane, które przedstawiamy w naszej galerii, to porównanie liczby mieszkańców największych wielkopolskich miast z 1946 i 2022 roku. Zobaczcie, jak zmieniła się liczba mieszkańców tych miejscowości przez prawie 80 lat.

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle osób mieszkało po wojnie w miastach Wielkopolski. Zaskakujące liczby! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto