Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle zapłacisz za pobyt w sanatorium. Jakie koszty musisz ponieść w ramach kuracji odbywanej w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego? Sprawdź!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
I sezon – od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia:

pokój jednoosobowy w studiu: 26,1 zł za dzień
I sezon – od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia: pokój jednoosobowy w studiu: 26,1 zł za dzień Archiwum
Tyle zapłacisz za pobyt w sanatorium, który trwa zazwyczaj dwadzieścia jeden dni i jest częściowo refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy kuracjusz, korzystający z takiej opcji ma pokryte koszty podstawowych zabiegów, ale musi dopłacić do zakwaterowania oraz wyżywienia. Stawka za jeden dzień pobytu w uzdrowisku została określona przez Ministra Zdrowia w odpowiednim rozporządzeniu, a zależy ona od sezonu, w jakim pacjent odbywa kurację. W okresie od 1 maja do 30 września ceny są wyższe, niż od 1 października do 30 kwietnia. Ponadto, dojazd do sanatorium pozostaje w gestii kuracjuszy i nie podlega żadnemu dofinansowaniu. Częściowa refundacja pobytu w uzdrowisku przysługuje osobom, które otrzymały skierowanie od lekarza z Narodowego Funduszu Zdrowia. Taki dokument powinien zawierać konkretne uzasadnienie decyzji, na podstawie którego dobierany jest odpowiedni rodzaj leczenia uzdrowiskowego oraz miejsce pobytu przyszłego kuracjusza. Sprawdź, jakie koszty musisz ponieść w ramach pobytu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego!

Pobyt w sanatorium może bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie kuracjusza

Kuracja w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego przynosi nieraz bardzo korzystne dla zdrowia rezultaty. Przeznaczona jest dla osób w różnym wieku, z uwagi na rozmaite choroby oraz schorzenia, jakie dotykają nawet dzieci czy młodzież. Długość pobytu w sanatorium zależy od potrzeb indywidualnych pacjenta, stwierdzonych przez lekarza, który wystawia odpowiednie skierowanie. Standardowo jest to okres dwudziestu jeden dni w przypadku osób dorosłych, zaś dzieci przybywają tam o sześć dni dłużej. Kuracjusze, udający się na rehabilitację do szpitala lub sanatorium uzdrowiskowego pozostają tam na dwadzieścia osiem dni. Z kolei uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od sześciu do osiemnastu dni. Potrzeba wyjazdu do sanatorium może być zatem związana również z procesem regeneracji po odbytych chorobach, wypadkach czy doznanych urazach. Bardzo często chodzi też o poprawę ogólnego stanu zdrowia, które uległo pogorszeniu między innymi wskutek obecności chorób przewlekłych bądź oddziaływania czynników zawodowych – związanych z charakterem pracy lub miejscem jej wykonywania.

W załączonej galerii sprawdzisz, jakie koszty musisz ponieść w ramach kuracji odbywanej w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego. Zobacz, ile zapłacisz za pobyt w sanatorium!

Czas spędzony w uzdrowisku to przede wszystkim specjalistyczne zabiegi i kuracje

Pobyt w sanatorium polega przede wszystkim na uczestnictwie w rozmaitych zabiegach, kuracjach, a także zajęciach rehabilitacyjnych. Przebywając w uzdrowisku – w zależności od jego profilu oraz potrzeb i wskazań – kuracjusze mogą skorzystać między innymi z kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenach, kuracji pitnych oraz inhalacji, natrysków, biczów szkockich, masaży wodnych, zawijań i okładów, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii, krioterapii, masażu leczniczego, gimnastyki indywidualnej oraz zbiorowej. W sanatoriach, do kuracji wykorzystywane są także różne bogactwa naturalne, a także czynniki fizyczne, takie jak wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. Ponadto, poprawie stanu zdrowia podczas pobytu w uzdrowisku sprzyjają walory przyrodnicze terenu. Górskie lub morskie powietrze czy liczne ścieżki przyrodnicze to świetna okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu podczas spacerów oraz odpoczynku na łonie natury. Można dzięki temu wzmocnić też swoją odporność oraz poprawić samopoczucie.

Koszty pobytu w uzdrowisku z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia

Częściowe dofinansowanie pobytu w sanatorium przez Narodowy Fundusz Zdrowia przysługuje osobom, które otrzymały skierowanie od lekarza. Taki dokument powinien zawierać konkretne uzasadnienie decyzji, na podstawie którego dobierany jest odpowiedni rodzaj leczenia uzdrowiskowego oraz miejsce pobytu przyszłego kuracjusza. Każda osoba, która ma możliwość skorzystania z takiej opcji jest wtedy zobowiązana do częściowego opłacenia zakwaterowania i wyżywienia, przy czym wartość tych kosztów została określona przez Ministra Zdrowia w odpowiednim rozporządzeniu. Tylko w niektórych przypadkach pobyt – w tym leczenie oraz zakwaterowanie i wyżywienie – może zostać całkowicie sfinansowany przez Narodowy Funduszu Zdrowia. Obecnie, stawka za jeden dzień spędzony w uzdrowisku zależy od sezonu, w jakim pacjent odbywa kurację. W okresie od 1 maja do 30 września ceny są wyższe, niż od 1 października do 30 kwietnia. Ponadto, dojazd do sanatorium pozostaje w gestii kuracjuszy i nie podlega żadnemu dofinansowaniu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto