Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tym żył Poznań w 2012 roku

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
kibice Euro 2012, Euro 2012 w Poznaniu
kibice Euro 2012, Euro 2012 w Poznaniu archiwum/Zbyszek Snusz
Wielka impreza, wielkie inwestycje, wielkie odkrycie, wielka strata i wielkie protesty – tym żył Poznań w mijającym roku.

Koniec roku to czas podsumowań. Co my, poznaniacy, najbardziej zapamiętamy z 2012 roku? Z pewnością przede wszystkim Euro 2012. Piłkarskich mistrzostw oczekiwaliśmy z dużymi nadziejami, ale i obawami – czy wszystko się uda? czy nie zawiedziemy oczekiwań kibiców z całego świata? Impreza przerosła nasze najśmielsze przypuszczenia. Po losowaniu grup, gdy okazało się, że w Poznaniu nie zagrają ani Holendrzy, ani Anglicy czy Hiszpanie, wielu z nas kręciło nosami. Tymczasem najbarwniejszą grupą kibiców Euro 2012 okazali się Irlandczycy, którzy na ponad tydzień zamienili Poznań w barwne, zielone miasteczko.

Euro 2012 było wydarzeniem, które zmieniło wizerunek Poznania i samych poznaniaków. Nagle okazało się, że wbrew stereotypom nie jesteśmy zamknięci w sobie, nieufni wobec obcych, ale gościnni, życzliwi i otwarci.

Piłkarski turniej trwał kilka tygodni, ale za jego sprawą w Poznaniu zmieniło się wiele rzeczy, z których będziemy korzystać przez wiele lat. Dzięki Euro 2012 doczekaliśmy się m.in. nowego dworca kolejowego, nowego terminala na Ławicy, a od sierpnia możemy korzystać z nowej trasy tramwajowej na Franowo.

Zobacz zdjęcia kibiców Euro 2012Zobacz zdjęcia z otwarcia trasy na Franowo

Do tego doszedł szereg innych inwestycji drogowych, z których wiele jeszcze trwa, powodując korki, ale warto pamiętać, że po ich zakończeniu wszystkim nam będzie się w Poznaniu żyło lepiej. Nie obyło się bez opóźnień w ukończeniu inwestycji – fakt, że nie udało się oddać do użytku Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego to z pewnością jedna z największych porażek Poznania mijającego roku.

W 2012 r. doczekaliśmy się w Poznaniu także odkrycia naukowego na skalę europejską. Jesienią na terenie Moraska wykopano 300-kilogramowy meteoryt, największy tego typu obiekt odnaleziony na ziemiach polskich.

Mijający rok przyniósł też nie tylko w Poznaniu niespotykane na tak wielką skalę od lat protesty. Na początku roku na ulice miasta wyszły tysiące młodych ludzi, aby wyrazić swój sprzeciw wobec ACTA.

Zobacz zdjęcia meteorytu odkrytego na MoraskuZobacz największą demonstrację przeciwko ACTA

Warto też pamiętać o wielkiej stracie, jaką poniosła w mijającym roku poznańska kultura. 15 czerwca w Puszczykowie zmarł prof. Stefan Stuligrosz, założyciel i dyrygent chóru Poznańskie Słowiki. W sierpniu skończyłby 92 lata.

A Wy co najbardziej zapamiętacie z 2012 r. w Poznaniu? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto