Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UAM - Budynki uniwersytetu zostaną odrestaurowane za ponad 14 milionów złotych

Katarzyna Fertsch
Zbyszko Jacek, pracownik UAM, na dziedzińcu Norwida. Po remoncie będą mogli tu zaglądać wszyscy poznaniacy
Zbyszko Jacek, pracownik UAM, na dziedzińcu Norwida. Po remoncie będą mogli tu zaglądać wszyscy poznaniacy Sławomir Seidler
Ponad 14 milionów złotych będzie kosztowała renowacja czterech budynków Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aż 70 procent tej kwoty uczelnia dostanie ze środków Unii Europejskiej. Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu i potrwają do października 2011 roku. Wtedy bowiem uczelnia będzie uroczyście świętować 400. rocznicę utworzenia w Poznaniu pierwszego uniwersytetu.

Dofinansowanie wynosi ponad 9,5 mln zł. Uniwersytet z własnego budżetu dołoży nieco ponad 4 mln zł. Za te pieniądze odrestaurowane zostaną cztery budynki, powstałe na początku XX wieku: Collegium Minus (ulica Wieniawskiego 1), Collegium Iuridicum (ulica Święty Marcin 90), Collegium Maius (ulica Fredry 10) oraz Biblioteka Uniwersytecka (ulica Ratajczaka 38/40).

- Przygotowujemy się do obchodów 400. rocznicy utworzenia przez Zygmunta III Wazę pierwszego w Poznaniu uniwersytetu. Przyjadą wtedy do nas przedstawiciele innych uczelni, z kraju i ze świata - mówi Stanisław Wachowiak, kanclerz UAM. - Myślę, że dlatego mogliśmy liczyć na tak duży grant.
Collegium Minus zostało wykonane w neorenesansie holenderskim. Planowany jest remont jego elewacji oraz dziedzińców wewnętrznych (wyburzono już zabudowania gospodarcze z lat siedemdziesiątych), a także odnowienie krat okiennych. Dodatkowym efektem prac elewacyjnych będzie polepszenie akustyki Auli Uniwersyteckiej.

W neorenesansie holenderskim wykonane zostało także Collegium Iuridicum. W ramach projektu zaplanowano remont jego elewacji oraz dziedzińców wewnętrznych. Podobne prace prowadzone będą w Collegium Maius, wzniesionym w stylu neobarokowym. Oprócz remontu elewacji zaplanowano także odnowienie dziedzińca zachodniego.

- Dzisiaj znajduje się on w fatalnym stanie technicznym. Chcielibyśmy, by po remoncie dziedziniec Cypriana Kamila Norwida wykorzystywany był między innymi jako przestrzeń do prowadzenia działań teatralnych wydziałów humanistycznych uniwersytetu - dodaje Wachowiak.

W tym budynku w 2009 roku zmodernizowano windę, zachowując zabytkową balustradę.
Bibliotekę Uniwersytecką, reprezentującą eklektyzm, zmiany czekają przede wszystkim wewnątrz. Są tam widoczne liczne ingerencje remontowo-naprawcze od roku 1919 do lat 90., które zniekształciły ich pierwotny wygląd. Zaplanowano m.in. renowację czytelni oraz hallu głównego.

- Podczas trwania prac osoby korzystające z biblioteki czy pracownicy innych obiektów muszą przygotować się na utrudniania. Będą musieli uważać na rusztowania i liczyć się z hałasem - przyznaje Wachowiak.

Elewacja tych obiektów odzyska jasną, piaskową barwę (podobną do elewacji zamku).
- Obiekty w tak zwanej dzielnicy cesarskiej odzyskują blask. Już pięknie prezentuje się Zamek i gmach Akademii Muzycznej, teraz czas na UAM. Najważniejsze jest to, że remontowane są zgodnie z prawdą historyczną - mówi Wojciech Starzycki, zastępca dyrektora biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Po zakończeniu prac obiekty UAM będą służyły nie tylko studentom i pracownikom naukowym. W budynku Collegium Iuridicum powstanie Muzeum Uniwersytetu, w Collegium Maius - oprócz wystaw mieścić się będzie Salon Mickiewiczowski oraz sala teatralna i dziedziniec teatralny. Aula Uniwersytecka (część Collegium Minus) jest jedną z najważniejszych sal koncertowych w Europie, a Biblioteka Uniwersytecka służy całemu regionowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto