Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UAM świętuje 90-lecie istnienia

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Prawie tydzień, od 5 do 10 maja potrwają główne obchody 90-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczelnia powstała w 1919 r. pod nazwą Wszechnicy Piastowskiej.

Nazwą Wszechnica uczelnia posługiwała się jedynie przez rok. W 1920 r. pojawił się w jej miejsce Uniwersytet Poznański. W 1955 r. uczelnia uzyskała patrona i nową nazwę - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, którą posługuje się do dziś.

Główną częścią tegorocznych obchodów 90-lecia będzie sześciodniowy cykl wykładów, konferencji, imprez i koncertów w dniach 5-10 maja.

- Obchody 90-lecia UAM to tak naprawdę 90-lecie akademickiego Poznania. Przecież to z Uniwersytetu Poznańskiego wywodzą się obecne uniwersytety - Medyczny i Przyrodniczy, czy też Akademia Wychowania Fizycznego. Ten jubileusz będziemy więc obchodzić razem z tymi uczelniami - podkreśla prof. Jacek Guliński, prorektor UAM.

Inauguracja obchodów nastąpi w Centrum Kultury Zamek, we wtorek 5 maja. Kolejny dzień upłynie pod znakiem konferencji naukowych. 6 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej zostanie otwarta wystawa zatytułowana "Początek. Uniwersytet w Poznaniu. Rok 1919 i następne".

W czwartek, 7 maja uczestnicy obchodów spotkają się rano na mszy św. w Katedrze Poznańskiej. Po niej przemaszerują spod Katedry na plac Mickiewicza. O godz. 13 w auli UAM rozpocznie się Jubileuszowe Posiedzenie Senatów Publicznych Uczelni Wyższych miasta Poznania. Obrady będzie można obserwować na placu Mickiewicza na ogromnym telebimie. Na tym samym telebimie będzie również transmitowany wieczorny koncert, który rozpocznie się w czwartek o godz. 19 w Auli UAM. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki", Chór Akademicki UAM i Chóru Kameralny UAM.

Na piątek, 8 maja zaplanowano na Morasku konferencję naukową "Uniwersytet XXI wieku. Kierunki i uwarunkowania rozwoju."

Najwięcej atrakcji dla poznaniaków przewidziano na sobotę, 9 maja. Na placu Mickiewicza od rana będzie można wziąć udział w pikniku Akademickim. Na mieszkańców miasta czekać będzie mnóstwo atrakcji - zabawy, koncerty, pokazy robotów.

Tego dnia również w parku im. A. Mickiewicza otwarta zostanie alejka uniwersyteckich sław - pierwszym obiektem w alejce będzie ławeczka prof. Heliodora Święcickiego, założyciela i pierwszego rektora Wszechnicy Piastowskiej.

Obchody zakończy Jubileuszowy Rajd Uniwersytecki śladami Heliodora Święcickiego, ze startem na placu Mickiewicza i metą w Śremie - miejscu urodzenia założyciela uniwersytetu.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto