Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć Strzałkowskiego i Mansfelda

Lilia Łada
Lilia Łada
Złożenie kwiatów pod tablicami Romka Strzałkowskiego i Petera ...
Złożenie kwiatów pod tablicami Romka Strzałkowskiego i Petera ... Lilia Łada
Złożenie kwiatów pod tablicami Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda rozpoczęło obchody 55 rocznicy Poznańskiego Czerwca.

- Jak co roku przychodzimy w marszu pamięci i przywołujemy tych ludzi, którzy złożyli najwyższą ofiarę: ofiarę życia - powiedział Jerzy Stępień wiceprezydent Poznania, pod tablicą upamiętniającą śmierć Romka Strzałkowskiego. - Czy może być coś straszniejszego niż śmierć dziecka od kul ubeckich?

Jednak zdaniem wiceprezydenta ta śmierć nie poszła na marne. To dzięki niej możemy mówić światu o trzech prawdach uniwersalnych.
- Pierwsza to ta, jak nieludzka była władza, która w obronie systemu nie wahała się strzelać do dzieci - mówił wiceprezydent. - Druga, jak wielką wartością jest system, w którym żyjemy od 20 lat. I trzecia, która przypomina, że to tu na ulicach Poznania w 1956 roku zapoczątkowano marsz do wolności całej Europy środkowej.

13-letni Romek Strzałkowski został zastrzelony podczas wydarzeń poznańskiego Czerwca 1956 r. Po latach jego pamięć uczczono tablicą, pod którą co roku w rocznicę Poznańskiego Czerwca składane są kwiaty. W tym roku w uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków kombatanckich, związkowcy z "Solidarności", władze miasta oraz przedstawiciele IPN i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Po złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu przez poczty sztandarowe, uczestnicy pochodu przeszli pod znajdującą się nieopodal tablicę Petera Mansfelda. Ten 18-latek zdążył wziąć udział w Powstaniu Węgierskim i został za to skazany na śmierć. Z wyrokiem czekano do jego pełnoletności - zginął w marcu 1959 r., 11 dni po swoich 18 urodzinach.

- O tym trzeba pamiętać - mówiła Aleksandra Banasiak, uczestniczka Poznańskiego Czerwca. - To jest dla nas posłanie żebyśmy o tym mówili póki żyjemy...

Główne obchody Poznańskiego Czerwca 1956 r. odbędą się w poniedziałek 27 czerwca i wtorek 28 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto