Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe są zamknięte przez koronawirusa. Studenci zaoczni muszą płacić czesne, choć nie wszystkie zajęcia są organizowane online

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Uczelnie wyższe są zamknięte, ale studenci zaoczni muszą płacić czesne. Na wielu uczelniach nauka odbywa się zdalnie, ale młodzi przyznają, że program nie jest realizowany w pełni, a opłata nie uległa zmniejszeniu.
Uczelnie wyższe są zamknięte, ale studenci zaoczni muszą płacić czesne. Na wielu uczelniach nauka odbywa się zdalnie, ale młodzi przyznają, że program nie jest realizowany w pełni, a opłata nie uległa zmniejszeniu. Pixabay
Uczelnie wyższe, podobnie jak wszystkie szkoły i przedszkola w Polsce, są zamknięte ze względu na koronawirusa. Uczelnie organizują naukę zdalną, ale studenci zaoczni przyznają, że program nie jest realizowany w pełni, a czesne muszą płacić w stałej wysokości. Wielu z nich ma problem, ponieważ miejsca, w których często zarabiali na studia, również zawiesiły działalność. Na poznańskich uczelniach wyższych czesne nie zostało zmniejszone, a jedynie odroczone.

W związku z panującym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego zamknięto wiele lokali gastronomicznych i usługowych, galerii handlowych i miejsc kultury takich jak kina, teatry i muzea. To często miejsca pracy studentów, którzy w tej sytuacji pozostali bez stałego dochodu.

Opłaty za studia zostały odroczone

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odroczyły płatności czesnego. W czasie zawieszenia zajęć uniwersytet nie nalicza odsetek za zwłokę od zaległości związanych z kształceniem na studiach niestacjonarnych.

- Dla studentów zaocznych to kłopotliwa sytuacja. Wielu z nas nie może podejmować teraz pracy i traci stały dochód. Dużo trudniej jest zorganizować pieniądze na mieszkanie i studia w tym czasie. Program na studiach nie jest w pełni realizowany zdalnie. Tylko niektórzy wykładowcy wysyłają do nas materiały, a kwotę musimy płacić pełną. Odroczenie płatności nie jest dobrym rozwiązaniem

- przyznaje studentka czwartego roku na UAM.

Podobnie sytuacja wygląda na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Czesne na studia zaoczne nie zostało tam zmniejszone, a jedynie odroczone.

- Opłaty na naszej uczelni zostały odroczone. Studentom nie będą naliczane odsetki, gdy nie opłacą czesnego w terminie - zaznacza Iwona Cieślik, rzecznik prasowy uniwersytetu.

Opłaty za naukę ponoszą także słuchacze studiów podyplomowych. W tym przypadku również kwota czesnego pozostaje bez zmian.

- Musieliśmy opłacić rok z góry, albo w dwóch ratach. W każdym razie pełna kwota jest już wpłacona. Nie otrzymamy żadnego zwrotu, mimo że dla nas żadne zajęcia zdalnie się nie odbywają - mówi słuchacz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

- Jesteśmy świadomi naszych zobowiązań i będziemy się starali, żeby zajęcia się odbyły i program był zrealizowany w dogodnym terminie. Gdyby ktoś zgłosił się z prośbą o zwrot części pieniędzy, będzie to rozpatrywane indywidualnie - przyznaje Iwona Cieślik.

- Na Politechnice Poznańskiej czesne jest na takim samy poziomie, jak było ustalone. Nie widzę powodu, by je zmniejszać, ponieważ wszystkie zajęcia według planu są realizowane online. Poza tym organizacja nauki zdalnej kosztuje wykładowców więcej czasu i wysiłku. Jedynie zajęcia laboratoryjne nie odbywają się formie zdalnej, ale one zostaną odrobione po powrocie na uczelnie. Jeżeli będzie taka konieczność, to być może zorganizujemy dodatkowe zjazdy - tłumaczy Jacek Goc, prorektor Politechniki Poznańskiej.

Zobacz też:

Od 16 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak prawidłowo nosić maseczkę? Wyjaśnia to Główny Inspektorat Sanitarny.

Przejdź do galerii i sprawdź --->

Jak poprawnie nosić maseczkę? Poradnik krok po kroku! Od 16 ...

Koronawirusem można się zarazić nie tylko drogą kropelkową. Utrzymuje się on też na powierzchniach. Jak długo? Sprawdź, ile czasu koronawirus przeżywa na plastiku, metalu, papierze, szkle i w powietrzu.

Przejdź do galerii i sprawdź --->

Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach i w po...

Epidemia koronawirusa trzyma nas w domach. Wielu z nas ma problem ze zrobieniem zakupów. Twórcy aplikacji zado.pl znaleźli rozwiązanie. Stworzyli mapę, na której za darmo można znaleźć i dodawać lokalne sklepy, które oferują dostawę zakupów do domu. Na mapie pojawiły się sklepy z Poznania. 

Przejdź do galerii i poznaj poznańskie sklepy z dostawą --->

Właściciele sklepów sami mogą dodawać swoje dane do mapy.

Wspierajmy lokalny biznes! Z tych małych poznańskich sklepów...

Sprawdź też:

wielkopolskie
  • Zakażonych440 669
    + 2 424
  • Zmarło9 589
    + 1

6. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto