Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazała się książka o legendarnym kabarecie TEY

RoninPn
RoninPn
Okazją do zaprezentowania najnowszej książki autorstwa Krzysztofa Wodniczaka "Spojrzenia nie tylko na Teya" był sobotni koncert "TEYowe śpiewanie" w DK Wierzbak.

TEY to legendarny i  najbardziej znany kabaret wyrosły z kultury studenckiej, uznawany za fragment polskiej kultury narodowej będący swoistym zjawiskiem pokoleniowo-kulturowym. Kabaret ukazywał rzeczywistość PRL-u w krzywym zwierciadle nie rzadko posługując się analogią do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Na koncercie można było się dowiedzieć że w przyszłym roku, 17 września kabaret TEY będzie obchodził swoje czterdzieste urodziny. Do powstania TEYa przyczynili się: aktor Piotr Sowiński ze Skierniewic, dyrektor Estrady Poznańskiej Zbigniew Napierała z Wronek oraz członkowie kabaretu Klops - Krzysztof Jaślar z Sosnowca, Zenon Laskowik z Międzyrzecza, Aleksander Gołębiowski z Poznania. Historia TEYa na koncercie była puentowana utworami z kolejnych programów wykonywanych przez aktorów występujących nie tylko w kabarecie TEY, czyli Dorotą Żmijewską, Tadeusza Lisa, Olka Gołębiowskiego, Krzysztofa Gruszkę oraz Sławomira Jaślara.

Pisanie książki "Spojrzenia nie tylko na Tey'a" trwało krótko, ale uzgadnianie szczegółów z Zenonem Laskowikiem długo, prawie rok. Sama książka jest interesującym spojrzeniem na zawiłości życia scenicznego w Polsce między rokiem 1969 a 1990 oraz transformacje polityczne które w pewnym sensie utworzyły legendę TEYa.

- PRL był tak opisany, jak powinien wyglądać, a nie tak, jak wyglądał naprawdę. Żaden z programów Teyatru nie rozgrywa się w nieokreśloności, każdy sygnalizował wyraźnie charakterystyczne cechy miejsca i czasu - opisuje książkę Krzysztof Wodniczak.

Koncerty promujące książkę jeszcze będą kontynuowane, więc zainteresowani zarówno spotkaniami, jak i samą książką będą mogli spotkać się z autorem osobiście. Aleksander Gołębiowski z kolei wyraził chęć stworzenia wraz z Zenonem Laskowikiem oraz Krzysztofem Jaślarem nowego programu który byłby gotowy na czterdziestą rocznicę powstania kabaretu. Zapewne wielu poznaniaków chętnie by uczestniczyło w takim wydarzeniu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto