Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińska Wiosna 2022: Festiwal kultury ukraińskiej 15. raz w Poznaniu. Program pełen wydarzeń, inspiracji i kultury

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Ukraińska Wiosna 2022 odbędzie się od 6 do 9 października.
Ukraińska Wiosna 2022 odbędzie się od 6 do 9 października. Adam Jastrzębowski/zdj. ilustracyjne
W tym roku symboliczna „Ukraińska Wiosna” rozkwitnie w październiku. Od 6 do 9 października festiwal kultury ukraińskiej zaprasza na debaty, koncerty i warsztaty. To piętnasta edycja festiwalu w Poznaniu. Od samego początku ma na celu przybliżenie Polakom dziedzictwa kulturalnego naszych wschodnich sąsiadów, a także od niedawna zaprasza Ukraińców mieszkających w Poznaniu na specjalne spotkania tematyczne. W tym roku „Ukraińska Wiosna” będzie szczególna ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie, a także pomoc humanitarną, jaką Polacy zapewniają od początku inwazji Rosjan swoim sąsiadom. Przedstawiamy program.

„Ukraińska Wiosna 2022”

Po piętnastu latach działania festiwalu organizatorzy zapraszają na kolejną odsłonę tradycyjnych poznańskich spotkań z kulturą Ukrainy. Budowali tradycję tego festiwalu, przyciągając wschodoznawców i niewielką lokalną diasporę, coraz odważniej zapraszając całe miasto i region. Wraz z kolejnymi edycjami coraz więcej gości stanowiła „nowa”, jeszcze niezupełnie zadomowiona w Poznaniu emigracja ukraińska.

Te coroczne spotkania kulturalne - tak wielu różnych grup społecznych - stały się znakiem rozpoznawczym „Ukraińskiej Wiosny”. Tegoroczna edycja, ponad pół roku po wybuchu wojny rosyjskiej w Ukrainie, znów staje się kolejnym przełomem. Mieszkańcy Poznania przyjęli rzesze uchodźców, uruchomili pokłady empatii, solidarności i wrażliwości.

- Zapraszamy więc kolejne grupy społeczne - ukraińskich uchodźców, poznańskich społeczników wszystkich, dla których Centrum Kultury Zamek w Poznaniu to dobre miejsce, aby kolejny raz się nawzajem odnaleźć, zatrzymać i porozmawiać. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym te spotkania trwają, dzięki którym możemy ciągle zapraszać nasze miasto, to samo i - jednocześnie - tak inne niż 15 lat temu

– informują organizatorzy.

„Ukraińska Wiosna 2022”: program

„Ukraińską Wiosnę” otworzy debata społeczna poświęcona obecnej relacji między polskim i ukraińskim społeczeństwem. „Współczucie, solidarność, bliskość. Czy rozumiemy istotę społecznych relacji polsko-ukraińskich po 24.02.2022?” nawiązuje do obecnej integracji społeczeństwa polskiego i ukraińskiego. Udział wezmą:

  • Martyna Bogaczyk, prezeska Fundacji Edukacja dla Demokracji, szefowa i inicjatorka wielu programów integracyjnych i pomocowych dla Ukrainy.
  • Ola Hnatiuk, ukrainistka, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Narodowego Akademia Mohyleńsko-Kijowska.
  • Joanna Konieczna Sałamatin, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog, od kilkunastu lat badająca relacje polsko-ukraińskie.
  • Andrzej Hamerski, kulturoznawca i menedżer związany ze środowiskiem teatralnym, a także poznański społecznik bardzo aktywny na polu współpracy polsko - ukraińskiej oraz pomocy humanitarnej.

Debatę poprowadzi redaktor Piotr Pogorzelski, dziennikarz TV Biełsat, niegdyś wieloletni korespondent Polskiego Radia w Kijowie oraz autor podcastu "Po prostu wschód".

Kiedy, gdzie:

  • 6 października o godz. 18-20.
  • Centrum Kultury Zamek, Pod Zegarem

W tym samym dniu odbędzie się też krótki recital muzyków folkowych: Antona Korolewa i przyjaciół oraz Ilony Mykolaiszyn.

Na następny dzień, 7 października przygotowano koncert artystki hip-hopowej, Alyony Alyony. Jest laureatką ANCHOR Award'19 (Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Reeperbahn dla najbardziej obiecującego talentu muzycznego), Music Moves Europe Talent Awards'21 oraz Public Choice Award'21. Jej debiutancki klip „Rybky” od razu po premierze w październiku 2018 roku stał się viralowym hitem na Ukrainie. Młoda nauczycielka wychowania przedszkolnego z małego miasteczka pod Kijowem błyskawicznie zyskała status hip-hopowej sensacji.

Alyona Alyona rapuje w swoim ojczystym języku ukraińskim. W swoich piosenkach przedstawia wizerunek kobiety, który wyłamuje się z kanonu piękna („Rybky”) lub o młodzieży, która użala się nad sytuacją w Ukrainie i ucieka z kraju („Zalyshayu sviy dim”). Jest artystką popową, która stoi twardo na nogach: zanim została nauczycielką i poszła na studia psychologiczne, pracowała na kasie w supermarkecie i w salonie makijażu.

Kiedy, gdzie:

  • 7 października o godz. 20.
  • Sala Wielka CK Zamek.
  • Wejściówki do odbioru w kasach CK Zamek.

W sobotę, 8 października odbędą się warsztaty poetyckie dla dzieci z Kateryną Michalicyną pt. „Co rośnie w parku i sadzie”. Autorka zaprezentuje swoje tomiki poetyckie i zaprosi dzieci do tworzenia swoich własnych utworów poetyckich w znanym sobie języku, a także zachęci do zainteresowania się językiem najbliższych sąsiadów.

Kiedy, gdzie:

  • 8 października o godz. 12.
  • CK Zamek, Pod Zegarem.
  • Wejściówki do odbioru w kasach CK Zamek.

8 października o godz. 19 w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi Orkiestra Kameralna Filharmonii Obwodowej w Chmielnickim, która świętuje swoje 30-lecie. W repertuarze Orkiestry Kameralnej są utwory zarówno J.S. Bacha, G.F. Haendla, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, K. Saint-Saënsa, jak i kompozytorów ukraińskich, zarówno tych z minionych epok D. Bortniańskiego, M. Berezowskiego, W. Kosenkę, W. Barwińskiego, jak i współczesnych M. Skoryka, O. Kozarenkę, J. Łaniuka, W. Kamińskiego i wielu innych. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CK Zamku.

Następnego dnia, 9 października zostanie zaprezentowany spektakl „Koza Kłamczucha” (Koza-Dereza) na podstawie ukraińskiej bajki ludowej w reżyserii Ihora Zadnipriany’ego. Początek o godz. 12 w Sali Wielkiej CK Zamku. Wejściówki do odbioru w kasach CK Zamku.

Ostatnim wydarzeniem jest spotkanie autorskie wokół książki „Głosy. W obliczu wojny” Kateryny Michalicyny. Punktem wyjścia dla tego spotkania będzie wydany w tym roku tomik poetycki Kateryny Michalicyny Głosy. W obliczu wojny (tłum. Jakub Pszoniak). Z poetką organizatorzy porozmawiają o miejscu twórcy w sytuacji granicznej, obowiązkach patriotycznych i artystycznych oraz perspektywach dla ukraińskiej kultury w rzeczywistości powojennej.

Kiedy, gdzie?

  • 9 października, godz. 17
  • Łazęga Poznańska.
  • Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto