Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulga mieszkaniowa 2023. Odlicz od podatku opłaty za oświetlenie, meble i AGD!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Czas rozliczania się z Urzędem Skarbowym dla wielu nie należy do najprzyjemniejszych. Można jednak zadbać o to, aby ograniczyć wysokość należnego podatku. W związku z tym warto przyjrzeć się również uldze mieszkaniowej. Jak w PIT 2022 uwzględnić wyposażenie domu? Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej? >>>>>
Czas rozliczania się z Urzędem Skarbowym dla wielu nie należy do najprzyjemniejszych. Można jednak zadbać o to, aby ograniczyć wysokość należnego podatku. W związku z tym warto przyjrzeć się również uldze mieszkaniowej. Jak w PIT 2022 uwzględnić wyposażenie domu? Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej? >>>>>Pixabay
Czas rozliczania się z Urzędem Skarbowym dla wielu nie należy do najprzyjemniejszych. Można jednak zadbać o to, aby ograniczyć wysokość należnego podatku. W związku z tym warto przyjrzeć się również uldze mieszkaniowej. Jak w PIT 2022 uwzględnić wyposażenie domu? Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Co można uwzględnić w uldze mieszkaniowej?

Przy rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym możemy postarać się o dodatkowe ulgi o odliczenia części kosztów od tego, co będziemy musieli zapłacić urzędowi. W uldze mieszkaniowej za 2022 rok możemy uwzględnić kupiony przez nas m.in.:

  • Meble łazienkowe,
  • Szafki kuchenne,
  • Oświetlenie,
  • Sprzęt AGD.

Polecamy

Kiedy nie zapłacisz podatku za sprzedane mieszkanie?

Co do zasady każda sprzedaż nieruchomości jest obłożona 19-procentowym podatkiem. Po transakcji podatnik ma 5 lat na to, aby uiścić stosowną opłatę od dochodu. Można jednak postarać się o przekazanie przychodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. W takiej sytuacji nie zapłacimy pełnej kwoty podatku, a zamiast tego będziemy mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku.

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

We wszystkich transakcjach np. przy zakupie nowego mieszkania, nie może upłynąć więcej niż 3 lata od sprzedaży poprzedniego. Sama ulga mieszkaniowa jest limitowana i zależna od tego, jaką część przychodu przeznaczymy na cele mieszkaniowe tj. zakup nieruchomości, a także sprzętu, mebli do niej. Z podatku jest zwolniony dochód ze sprzedaży nieruchomości i odjęte od niego wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe. Dzięki temu skorzystają przede wszystkim osoby przeprowadzające się (a zatem sprzedające dotychczasowe nieruchomości), ale nie tylko.

Co dokładnie odliczyć można w uldze mieszkaniowej?

W przypadku tej ulgi mówi się o własnych celach mieszkaniowych. Co wchodzi w ich skład. Wymienia się tu m.in.:

  • Budowę, nadbudowę, przebudowę, rozbudowę lub remont własnego budynku, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego;
  • Nabycie lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębność nieruchomość (wystarczy również udział w nim);
  • Nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub samego udziału w nim;
  • Nabycie gruntu lub udziału w gruncie - ewentualnie prawa użytkowania wieczystego gruntu lub też udziału w takim prawie;
  • Koszty notarialne oraz wkład własny, jakie zostały poniesione w związku z nabyciem nowego lokum;
  • Nabycie spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego (lub udziału w takim prawie), prawa do domu jednorodzinnego w ramach spółdzielni mieszkaniowej bądź udziału w takim prawie.

Polecamy

Oprócz tego możemy zawrzeć tu koszty dotyczące spłaty kredytu, pożyczki, odsetek, czy też zaciągniętego kredytu konsolidacyjnego.

Trwa głosowanie...

Korzystasz z ulg odliczeń podatkowych?

dziennikbaltycki.pl

Meble, AGD i oświetlenie odliczone w PIT 2022

Nie tylko kupno i remont nieruchomości są tu wliczane. Jak zostało to wspomniane wcześniej, pod ulgę mieszkaniową można podpiąć zakup rozmaitych elementów wyposażenia domu i mieszkania. Wśród szerszej listy możliwych odliczeń za 2022 rok możemy wskazać:

  • Szafki podumywalkowe;
  • Płyty grzewcze i piekarniki każdego rodzaju;
  • Okapy kuchenne;
  • Oświetlenie wewnętrzne (np. halogeny, taśmy i oczka LED);
  • Meble na wymiar;
  • Lodówki, pralki i zmywarki - zarówno zabudowane, jak i wolnostojące.

Należy przy tym pamiętać, że do odliczenia nie wlicza się kupowania tzw. małego AGD. Zatem nie odliczymy czajnika elektrycznego, ekspresu do kawy czy też tostera.

Jakie dokumenty potrzebujemy przy uldze mieszkaniowej?

Odliczenia trwają do 2 maja 2023 roku. Żeby skutecznie móc odliczyć ulgę podatkową od podatku PIT, powinniśmy zadbać o dokumentację poniesionych kosztów. Lepiej nie wyrzucać paragonów, faktur, umów z wykonawcami i wszelkiego rodzaju innych dokumentów, które będą stanowić dowód naszych kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Ulga mieszkaniowa 2023. Odlicz od podatku opłaty za oświetlenie, meble i AGD! - Toruń Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto