Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Głogowska sprzed lat! Niezwykła wystawa w witrynach sklepów [ZDJĘCIA]

Błażej Dąbkowski
Niecodzienna wystawa w witrynach sklepowych potrwa do 7 czerwca i jest jednym z wydarzeń z okazji Dni Łazarza.
Niecodzienna wystawa w witrynach sklepowych potrwa do 7 czerwca i jest jednym z wydarzeń z okazji Dni Łazarza. BLD
Ulica Głogowska zmieniła się w galerię sztuki. Na witrynach sklepów wzdłuż ulicy można zobaczyć niecodzienną wystawę.

Kamienicę przy ulicy Głogowskiej 39 zbudowano w 1903 roku. W latach 20. i 30. XX wieku istniała tam kawiarnia i restauracja. Odnotowano też skład papieru i obić papierowych, a także bawełny. W czasach PRL pod ten adres zaglądali poznaniacy, którzy szukali do swoich salonów lamp, był tam też warzywniak, a później fotograf. Dziś znajduje się tam galeria i kawiarnia Piwonia. Dwa lata temu otworzył ją pan Janusz.

- Nigdy nie mieszkałem na Łazarzu, więc historii kamienicy, w której prowadzę działalność nie znam - przyznaje właściciel galerii. Na witrynie Piwonii, podobnie jak w 24 innych lokalach znajdujących się przy ulicy Głogowskiej w środę rozwieszono plakaty, które mają przypominać o złotych czasach handlu.

Zobacz również:

- Niestety, ulica Głogowska jest dziś martwa, przypomina trochę pod tym względem Święty Marcin. Jeszcze 20 lat temu panował tu taki tłok, że trzeba było się przeciskać na chodniku. Czynsze nie są małe, o klienta trudno, więc pustostany nikogo już tu nie dziwią - przyznaje pan Janusz.

Tak jak ten, przy ulicy Głogowskiej 27, gdzie wisi kartka zachęcająca do kontaktu z ZKZL w sprawie najmu. To tu w 1910 roku Otto Stenschke założył hotel i restaurację Hansa. Plakaty to część wystawy „Ulica Głogowska 27 do 83. Historia miejsca - pamięć o miejscu”, której pomysłodawcą jest historyk sztuki dr Liliana Krantz-Domasłowska.

Miejscem ekspozycji są witryny sklepowe po wschodniej stronie ulicy Głogowskiej od numeru 27 do 83, czyli kamienicy znajdującej się tuż przy rynku Łazarskim. - Plakaty mają przypominać historię tych budynków, w szczególności kondygnacji handlowej - wyjaśnia dr Krantz-Domasłowska.

Na kwerendę historyk sztuki poświęciła pół roku, szukając zdjęć i informacji w archiwach, rozmawiając z mieszkańcami i najemcami punktów handlowych. - Większość to banki, duża liczba lombardów, sklepów z odzieżą używaną, ale są piekarnie, jest Żabka, Vege Pizza. Czasy świetności ulicy Głogowskiej pamiętają już tylko starsi mieszkańcy. W większości narzekają, że teraz ulica to głównie trasa komunikacyjna, a nie handlowa - opowiada pomysłodawczyni nietypowej wystawy.

W rozklejanie plakatów zaangażowali się uczniowie pierwszych klas Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca 56. - Na co dzień kształcą się w zawodzie technik organizacji reklamy i technik obsługi turystycznej, więc już nabierają wprawy w organizacji przestrzeni reklamowej - mówi Agnieszka Budziak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSH.

Niecodzienna wystawa w witrynach sklepowych potrwa do 7 czerwca i jest jednym z wydarzeń z okazji Dni Łazarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto