Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Grunwaldzka w Poznaniu [CIEKAWOSTKI]

Waldemar Kaiser
Ulica Grunwaldzka w Poznaniu: budynek jeżyckiej straży pożarnej
Ulica Grunwaldzka w Poznaniu: budynek jeżyckiej straży pożarnej Waldemar Kaiser
Ulica Grunwaldzka w Poznaniu ma ciekawą historię. Stoją przy niej ważne dla miasta obiekty. W przeszłości wielokrotnie zmieniano jej nazwę. Zobacz zdjęcia!

Ulica Grunwaldzka w Poznaniu powstała w XIX wieku. Liczy 6,607 km długości. Znajdują się przy niej ważne, historyczne budynki.

Ulica Grunwaldzka w Poznaniu: dzieje nazwy
Od 1900 roku jej odcinek od miasta do dzisiejszej ul. Jugosłowiańskiej nosił nazwę Kaiserin-Victoria-Strasse, a od 1909 do 1939 r. - Auguste-Victoria-Strasse. Całość ulicy nazwę na cześć grunwaldzkiego zwycięstwa, które odniosły polskie i litewskie wojska nad krzyżakami, zyskała już w odrodzonej Polsce 15 listopada 1919. W czasie okupacji Niemcy zmienili jej nazwę i podzielili ja na dwie krótsze ulice. Odcinek do dzisiejszej ulicy Jugosłowiańskiej nazwali Tannenbergstrasse, a od Jugosłowiańskiej w kierunku granicy miasta - Oppelner Strasse. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku ten ostatni odcinek stał się ulicą ul. Budziszyńską. Ulica nazwę z okresu międzywojennego odzyskała w 1950 r.

Zobacz też: Poznań - Remont budynku straży pożarnej przy Grunwaldzkiej [ZDJĘCIA]

Ulica Grunwaldzka w Poznaniu: historyczne obiekty
Grunwaldzka to niegdyś jedna z ważniejszych ulic Poznania. Pełna jest obiektów o historycznym znaczeniu. To przy zbiegu ulicy Bukowskiej i Grunwaldzkiej powstała w 1895 roku pierwsza w mieście elektrownia. To przy tej ulicy w 1872 roku rozpoczęła się budowa Willi Flora (restauracji z ogrodem rozrywkowym), która do dziś stoi naprzeciwko szpitala wojskowego.

To przy Grunwaldzkiej wybudowane zostały niektóre obiekty służące organizacji Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku, takie jak: hotel Polonia - późniejszy szpital wojskowy, i Pałac Rządowy - funkcjonujący następnie przez wiele dziesięcioleci jako Collegium Chemicum UAM w Poznaniu. PeWuKa była okazją do odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki. Stanął on u zbiegu ulicy Grunwaldzkiej i Roosevelta. dzieło Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej na wystawę wykonane zostało z patynowanego gipsu. Brązowy posąg odsłonięty został w 1930 roku. Zniszczony przez Niemców podczas wojny pomnik został odtworzony przez autorkę w 1967 roku. Wykonany został z materiału uzyskanego z dzwonu z wieży Zamku Cesarskiego.

Ulica Grunwaldzka w Poznaniu: wydarzenia historyczne
Na Grunwaldzkiej działa się historia. Ważne wydarzenia związane były nie tylko z PeWuką. We wrześniu 1921 roku u zbiegu z ul. Śniadeckich odbył się pierwszy publiczny wiec komunistyczny w Poznaniu. Poprowadził go Zygmunt Piękniewski. Uczestniczyło w nim ok. 6 000 osób, protestujących przeciw zbrojnej interwencji Piłsudskiego w ZSRR, a także domagających się od państwa poprawy warunków bytowych i uwolnienia więźniów politycznych.

Grunwaldzka nadawała się też do uprawiania sportu. Automobilklub Wielkopolski przez kilka lat, od 1924 roku do 1927 roku u wylotu ulicy Grunwaldzkiej organizował ogólnopolski wyścig samochodowy i motocyklowy "Trójkąta szos". Liczył on 34 kilometry.

Warto też odnotować, iż 12 września 1939 rano ulicą Grunwaldzką od strony Plewisk do Poznania wjechały pierwsze niemieckie oddziały motocyklowe.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej ulica była wielokrotnie modernizowana. W trakcie niedawnej przebudowy w okolicach firmy Glaxo znaleziono szczątki kilkudziesięciu żołnierzy Wehrmachtu, poległych w walkach z Rosjanami, kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich, a w rejonie Junikowa - szczątki pięciu kosynierów poległych w czasie Wiosny Ludów.

Skomentuj:

Ulica Grunwaldzka w Poznaniu [CIEKAWOSTKI]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto