Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Szelągowska w Poznaniu - Miały być domy, a powstają biura

Klaudia Buchwald
Dzielnica willowa przy Cytadeli zmieniła się nie do poznania
Dzielnica willowa przy Cytadeli zmieniła się nie do poznania fot. Klaudia Buchwald
Ulica Szelągowska w Poznaniu się zmienia. W okolicach Cytadeli powstaje biurowe centrum miasta. Miały być domy, a powstają biura. Mieszkańcy mają o to pretensje do urzędników.

W grudniu ubiegłego roku mieszkańcy ulicy Szelągowskiej - na chwilę - odetchnęli z ulgą. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok zatrzymujący ekspansję biurowców i apartamentowców w tej okolicy. Sprawa ta dotyczyła inwestycji Arkadiusza Śmiechowskiego, prezesa zarządu firmy Chang.

Zobacz też: Szelągowska w Poznaniu posprzątana

- Sąd uznał, że zarówno miasto, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, gdzie można zaskarżyć wydane przez Wydział Urbanistyki i Architektury decyzje, popełniły wiele błędów. Decyzję uchylono, ponieważ wykonana analiza urbanistyczna była "szczątkowa", a działki nie miały dostępu do drogi publicznej - mówi Halina Owsianna z Rady Osiedla Stare Winogrady.

Mimo to ostatecznie inwestycja najprawdopodobniej dojdzie do skutku.
- Działki przy ulicy Na Stoku, o których mowa, są obszarem Natura 2000 i częścią parku Cytadela. Jednak według kolejnej decyzji, jeśli tylko inwestor otrzyma pozwolenie na wycinkę drzew, budynek i tak powstanie - uważa Zofia Charlampowicz- -Jabłońska, mieszkanka działki sąsiadującej z przyszłymi biurowcami.

Ulica Szelągowska w Poznaniu - Problemy mieszkańców
- Jeśli działki są prywatne, to rzadko zdarza się, żeby wniosek o usunięcie drzew odrzucić - przyznaje Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Poznaniu.

W okolicy takich przypadków jest więcej. Właściciel działki przy ulicy Szelągowskiej 18, kilkakrotnie starał się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Kiedy po raz kolejny mu odmówiono, sprzedał ziemię. Wkrótce potem inwestor, który ją kupił, rozpoczął budowę. Dziś na tej działce stoi budynek przygotowany na powierzchnie biurowe. Pod oknami sąsiadów znajdzie się też parking na 20 samochodów.

- Prywatni właściciele muszą spełnić szereg wymogów. Gdy inwestor chce postawić biurowiec, okazuje się, że nawet degradacja części parku nie stanowi przeszkody - stwierdza Zofia Charlampowicz-Jabłońska.

Ulica Szelągowska w Poznaniu - Biurowe centrum
Większość budynków mieszkalno-biurowych przy ulicy Szelągowskiej jest przeznaczona wyłącznie na biura.
Decyzją wydaną przez prezydenta Poznania w 2010 roku inwestycja przy ulicy Szelągowskiej 24 to budynek mieszkalny, jednorodzinny z powierzchnią biurową nieprzekraczającą 30 procent powierzchni całkowitej budynku, a ta wynosi 690 metrów kwadratowych. Mimo to sprzedawcy ogłaszają, że pod wynajem biur mają pod tym adresem 690 metrów kwadratowych.

Skomentuj:

Ulica Szelągowska w Poznaniu - Miały być domy, a powstają biura

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulica Szelągowska w Poznaniu - Miały być domy, a powstają biura - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto