MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Szeroka [7 cudów Krakowa - nominacja]

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
Pomijając Kazimierz nad Wisłą, jest w Polsce jeszcze jeden Kazimierz, którego klimatu nie łatwo zapomnieć. Szczególnie jeżeli zaczerpnie się go z ulicy Szerokiej, będącej namacalnym świadectwem żydowskiego geniuszu.

Wydaje mi się, że moja relacja może być wysoce kompetentna, bo osobiście spędziłem w tym miejscu kilka lat swoich studiów. Dzięki temu nieraz słyszałem, że w okolicach dzisiejszej ulicy Szerokiej, istniała od XII wieku wieś Bawół, skupiona wokół kościoła św. Wawrzyńca, który również nie przetrwał do czasów dzisiejszych – rozebrano go pod koniec XVIII wieku.

Wiadomo też, że dawny Kazimierz dzielił się na część chrześcijańską i żydowską. Miasto żydowskie obejmowało teren obecnych ulic Miodowej, Starowiślnej, Św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Nowej, były one wydzielone parkanami i kamiennym murem. Natomiast na przecięciu ulic Jakuba i Józefa mieściła się jedna z trzech bram wjazdowych. Mało kto pamięta, że Centrum stanowiła kiedyś dzisiejsza ulica Szeroka.

Przez wiele lat dzielnica Kazimierz kojarzyła się z ruderami, opuszczonymi domami i dzielnicą niebezpieczną. Na szczęście kilkanaście lat temu sytuacja się diametralnie zmienił. Wszystko za sprawą Festiwalu Kultury Żydowskiej, filmowi Stevena Spielberga - Lista Schindlera, a także powstaniem instytycji, które pielęgnują i prezentują tam kulturę polską i żydowską (Fundacja Alchemia).

Dziś Kazimierz jest sercem nocnego życia Krakowa. To tutaj znajduje się najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie turyści, a także mieszkańcy przesiadują od rana do późnych godzin nocnych. Coraz więcej artystów przeprowadza się na Kazimierz, odnajdując tutaj unikalną atmosferę i niepowtarzalny klimat.

Wspomniany Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się właśnie przy ulicy Szerokiej. Podczas tej imprezy prezentuje się m.in. żydowską muzykę ludową i klasyczną, muzykę klezmerską, synagogalną, chasydzką, a także filmy, widowiska i wystawy o tematyce żydowskiej.  Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1988 roku, a jej program skupiony był wokół sesji naukowej poświęconej spotkaniu kultur - polskiej i żydowskiej. Niewielka wówczas impreza rozrosła się z biegiem lat, stając się okazją do spotkania sympatyków kultury żydowskiej z całego świata.

Klimat kazimierskich uliczek, kamienic i klubów jest niezastąpiony. Co dzień odwiedza to miejsce wielu turystów, którzy chcą odpocząć od miastowego zgiełku, jaki dopada każdego na Starym Mieście.


Ulica Szeroka to jedna z propozycji plebiscytu 7 Cudów Krakowa.
Ty także możesz nominować!


Patroni medialni
TVP KrakówDlastudenta.plRadio FryczMagazyn MixerVOX FM

Patroni honorowi:
Prezydent
Jacek Majchrowski
Wojewoda Stanisław KracikDyrektor ŚBP
Jadwiga Wiatr
Prezes PTTK
Kazimierz Synowski
Rektor UEK
Roman Niestrój
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto