Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulicami Poznania przejdzie kondukt żałobny, a na Starym Rynku odbędzie się pogrzeb mający przestrzegać przed katastrofą klimatyczną

MRT
Organizatorzy pogrzebu - happeningu wcześniej rozwieszali na przystankach nekrologi ostrzegające o zmianach klimatycznych.
Organizatorzy pogrzebu - happeningu wcześniej rozwieszali na przystankach nekrologi ostrzegające o zmianach klimatycznych. Łukasz Gdak
Grupa Extinction Rebellion Poznań przestrzega przed katastrofą klimatyczną mieszkańców i władze Poznania. Aby lepiej zobrazować zbliżające się niebezpieczeństwo organizuje w sobotę happening pod nazwą „Pogrzeb Prz_szłości”.

- Jesteśmy świadkami tego jak Ziemia umiera na naszych oczach.Trwa masowe wymieranie gatunków zwierząt i roślin. Globalna temperatura rośnie z każdym rokiem. Może nie jest za późno, by zmienić bieg wydarzeń i zminimalizować tragiczne skutki, z którymi i tak przyjdzie się nam zmierzyć? Nie możemy być obojętni na to co czeka nas, naszych bliskich i nasze dzieci - tłumaczą przedstawiciele grupy Extinction Rebellion Poznań.

To oni stoją za nekrologami, wieszczącymi koniec Polski, które można było zobaczyć na wiatach przystankowych.

Czytaj: Poznań: Nekrologi na przystankach obwieszczają koniec Polski. Czy to z powodu katastrofy klimatycznej?

W sobotę organizują happening pod nazwą "Pogrzeb prz_szłości", by pokazać, że nie jest im wszystko jedno. Zachęcają mieszkańców Poznania, by się do akcji przyłączyć. Kondukt pogrzebowy wyruszy spod Teatru Wielkiego punktualnie o godzinie 11. Marsz przejdzie ulicą Święty Marcin, przez ul. Ratajczaka oraz Plac Wolności by zakończyć się uroczystym pogrzebem pod ratuszem na Starym Rynku. W jego trakcie zostanie odczytany list do Prezydenta Poznania - Jacka Jaśkowiaka.

Sprawdź też:

"Młode pokolenie, z tak świadomymi i odważnymi przedstawicielkami jak Greta Thunberg czy Inga Zasowska, wzywa nas do podjęcia konkretnych działań. Tymczasem politycy i osoby, które mają wpływ na kształtowanie aktualnej polityki społeczno- -ekonomicznej odwracają wzrok i nie podejmują realnych decyzji. Narastający strach o przyszłość naszej planety powoduje, że coraz mniej ludzi decyduje się na zakładanie rodziny, a psycholodzy zaczynają diagnozować depresję klimatyczną. Już teraz zaczęła się masowa migracja klimatyczna na skalę, której nie jesteśmy w stanie podołać. Dlatego domagamy się podjęcia natychmiastowych działań na terenie Poznania i okolic" - głosi treść listu.

Zobacz: Płonie Amazonia - zielone płuca świata. Zoo Poznań będzie protestować przeciwko niszczeniu światowego i polskiego dziedzictwa przyrodniczego

Pod nim podpisało się 76 organizacji oraz osób, którym na sercu leży ochrona środowiska. Sygnatariuszy domagają się zorganizowania panelu obywatelskiego, wprowadzenia później rozwiązań chroniących życie i zdrowie mieszkańców. Wnoszą również ogłoszenia w Poznaniu Klimatycznego Stanu Wyjątkowego oraz prowadzenia polityki klimatycznej opartej o aktualny stan wiedzy naukowej.

Sprawdź też:

"Klimatyczny Stan Wyjątkowy ogłosiło już blisko 700 miast, stanów i samorządów na całym świecie, np. Genewa, Mediolan, Kilonia czy Ottawa. Mieszkańcy Poznania mogą być kolejną odważną społecznością. Kochamy nasze miasto i już teraz zauważamy proekologiczne inicjatywy jego władz. Doceniamy coraz liczniejsze ścieżki rowerowe, hotele dla pszczół czy takie projekty jak budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt przy ulicy Kobylepole. Jednak problem jest o wiele poważniejszy. Wymaga wyjątkowego rozwiązania i wielkich zmian, uwzględniających całe spektrum społeczeństwa i mieszkańców Poznania." - piszą twórcy listu.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto