Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa najmu – czy zawsze możemy ją wypowiedzieć? Na pytanie odpowiada radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects

OPRAC.:
Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Umowa najmu stanowi jedną z najpopularniejszych umów w obrocie cywilnym, w szczególności na rynku nieruchomości. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. W praktyce dotyczącej umów najmu najczęściej problematyczna pozostaje kwestia jej wypowiedzenia. Kwestie wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące:

  • gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;
  • gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego;
  • gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód;
  • gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

Z kolei jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem wyłącznie w wypadkach określonych w umowie.

Przepisy dotyczące najmu lokalu

Szczególne regulacje dotyczą najmu lokalu. W tym przypadku jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Nie dotyczy to kwestii nadzwyczajnych, tj. jeżeli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jak również jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Praktyka pokazuje, iż największa problematyka związana z wypowiadaniem umów najmu (w szczególności lokali) dotyczy kwestii braku regulacji w treści umów uprawnienia do jej wypowiedzenia. W przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony, w sytuacji braku terminów umownych, możemy zastosować terminy ustawowe. Jednakże w przypadku umów zawartych na czas oznaczony, w sytuacji braku regulacji w umowie kwestii wypowiedzenia – co do zasady strony nie posiadają możliwości wypowiedzenia takiej umowy, a więc umowa ta będzie trwała aż do upływu umówionego terminu. Wyjątkiem pozostaje kwestia wypowiedzenia z przyczyn szczególnych (m.in. z uwagi na wady lokalu zagrażające zdrowiu), jak również strony w dalszym ciągu mogą rozwiązać łączący ich stosunek prawny za porozumieniem stron.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Umowa najmu – czy zawsze możemy ją wypowiedzieć? Na pytanie odpowiada radca prawny Jonasz Kita z Kancelarii Lex Projects - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto