18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne wsparcie to szansa na rozwój i realizację marzeń

Krzysztof M. Kaźmierczak
Unijne pieniądze pomogły zmienić zdegradowane tereny pogórnicze w Kleczewie w wielki park z licznymi atrakcjami
Unijne pieniądze pomogły zmienić zdegradowane tereny pogórnicze w Kleczewie w wielki park z licznymi atrakcjami Archiwum UMWW
O tym jak wielka jest skala unijnego wsparcia dla Wielkopolski najlepsze wyobrażenie dają liczby. Do początku kwietnia br. w ramach dotowanego z funduszy Unii Europejskiej Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przyznano dofinansowanie na realizacje 2176 projektów - łącznie na sumę ponad 6 mld zł. W znacznie mierze z pieniędzy tych skorzystali przedsiębiorcy z naszego regionu - zarówno małe i średnie firmy, a nawet osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą.

Jeszcze więcej było beneficjantów Inicjatywy JEREMIE zapewniającej korzystne pożyczki, kredyty i poręczenia. Zawarto aż 5200 umów na tego rodzaju wsparcie inicjatyw gospodarczych i społecznych.
Żeby być konkurencyjnym

Wśród wielkopolskich firm, które sięgnęły po unijne fundusze najwięcej uzyskało je w ramach poprawy konkurencyjności na rynku (to jeden z priorytetów WRPO). Dotyczy tego 1313 podpisanych umów.
Dofinansowanie na taki cel otrzymała np. firma Krochetta z Gostynia produkująca nakrycia głowy dla niemowląt. Dotacja z funduszy UE pozwoliła zakupić specjalistyczny automat hafciarski do produkcji odzieży dziecięce.

Unijne dotacje pozwoliły też na rozwój Zakładu Piekarskiego Romana i Elżbiety Maciejewskich z Poznania. Mogli oni kupić urządzenia, które pozwoliły na zwiększenie asortymentu piekarni.

Swoja pozycję na rynku poprawiła dzięki pożyczce z JEREMIE także drukarnia Kalgraf z Kalisza. Mogła bowiem zakupić niezwykle wydajny drukarski "kombajn" - maszynę o wydajności 120 stron na minutę, które umożliwia nawet druk książek.

Euro na marzenia

Unijne wsparcie pomaga w realizacji marzeń drobnych przedsiębiorców. Przykładem tego jest rodzina Kanurskich prowadząca gospodarstwo agroturystyczne "Poziomka" w Kujankach na Pojezierzu Krajeńskim (powiat Złotów).
Dotacja z WRPO pozwoliła Kanurskim na zbudowanie mikro browaru na potrzeby ich gościńca. To marzenie czekało na swoją realizację aż dziewięć lat, ale efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Produkowane od ubiegłego roku w trzech odmianach piwo "Joker" z "Poziomki" zyskało szybko dobrą opinie wśród miłośników pienistego trunku z całego kraju. Do tego stopnia, że popyt na piwo z Kujanek bywa wyższy niż możliwości produkcyjne browaru. Co ciekawe, warzy je najmłodszy browarnik w Polsce, 19-letni Jędrzej Kanurski.
Z kolei dzięki kredytowi otrzymanemu w ramach Inicjatywy JEREMIE marzenie o otwarciu w Czarnkowie własnej restauracji mógł zrealizować pan Tomasz Skuza. Gustownie urządzona w stylu obrazów Gustava Klimta, serwująca potrawy kuchni polskiej i śródziemnomorskiej "Bohema" cieszy się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Czarnkowa i okolic.

Korzyści dla wielu

Z europejskich pieniędzy dofinansowywane są liczne przedsięwzięcia podejmowane przez samorządy. W takich przypadkach beneficjentami są wszyscy mieszkańcy lokalnych społeczności.

Tak stało się np. w Kleczewie. Gmina skorzystała ze środków z WRPO, aby zdegradowane, pogórnicze tereny zagospodarować na cele rekreacyjne. Na obszarze o powierzchni niemal 40 ha zbudowano park z placami zabaw, ścieżkami rowerowymi i trasami dla quadów, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz parkiem linowym (na zdjęciu).

Podobny efekt osiągnęła inna gmina z powiatu konińskiego - Ślesin. Dzięki dofinansowaniu zbudowano na Jeziorze Ślesińskim nowoczesną przystani wodną. Jest ona zlokalizowanej na służącej do żeglugi śródlądowej Wielkiej Pętli Wielkopolski. W tym przypadku inwestycja nie tylko przydała się okolicznym mieszkańcom do celów rekreacyjnych, ale również wpłynęła na rozwój drobnej przedsiębiorczości - w rejonie przystani powstało wiele punktów gastronomicznych oraz park linowy i strzelnica paintballowa.

Wielkopolscy beneficjenci dotacji utworzyli dzięki nim co najmniej 3,5 tys. miejsc pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto