MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersalny język świata

Elżbieta PODOLSKA
Nagrodzony fotoreportaż Witolda Krassowskiego cieszył się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Fot. - W. Wylegalski
Nagrodzony fotoreportaż Witolda Krassowskiego cieszył się wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Fot. - W. Wylegalski
Od dzisiaj w Poznaniu można oglądać najlepsze fotografie prasowe świata. Rozpoczęła się wystawa World Press Photo 2003. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z 68 na świecie, w których zostanie ...

Od dzisiaj w Poznaniu można oglądać najlepsze fotografie prasowe świata.
Rozpoczęła się wystawa World Press Photo 2003.

Poznań jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z 68 na świecie, w których zostanie pokazana tegoroczna wystawa W naszym mieście ekspozycja gości już po raz 12. Każda kolejna edycja przyciąga coraz większe rzesze oglądających.
Fundacja World Press Photo już po raz 46 lat zorganizowała konkurs dla fotoreporterów, a następnie wystawę nagrodzonych prac. Międzynarodowe jury wybierało w tym roku spośród ponad 53 597 fotografii, nadesłanych przez niemal 3913 twórców ze 118 krajów. Aż 69 procent tych prac były to prace przysłane w technologii cyfrowej.

W oczekiwaniu na wydarzenie

Tytuł „World Press Photo of the Year” otrzymało czarno-białe zdjęcie przedstawiające chłopca opłakującego pochówek ojca – ofiarę trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło prowincję Qazvin w Iranie 23 czerwca ubiegłego roku. Fotografię wykonał Eric Grigorian, Ormianin zamieszkały w USA, pracujący dla Polaris Images.

- To trzęsienie ziemi w czerwcu ubiegłego roku, nie należało do najważniejszych, najbardziej spektakularnych wydarzeń - mówi Marc Pruest, przedstawiciel Fundacji World Press Photo. - Nie sądzę, żeby trafiło na pierwsze strony gazet. często spotykam się z pytaniem, czy jest to rzeczywiście dobry wybór na fotografię roku, ponieważ wydarzenie nie miało ogólnoświatowej skali. Zdjęcie nawet nie zostało opublikowane przed zdobyciem nagrody. Zauważmy, że w zeszłym roku po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie, po wojnie w Afganistanie, a jeszcze przed wojną w Iraku, media czekały na jakieś spektakularne wydarzenie. Był to czas oczekiwania. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałaby ta historia, gdyby trzęsienie ziemi pochłonęło 500 ofiar i zdarzyło się w kraju na zachodzie Europy, gdyby chłopiec ten, który przycupnął przy grobie ojca trzymając jego spodnie, był innej narodowości. Powodem, dla którego jury konkursu wybrało tę fotografię, była chęć uhonorowania fotografa, który znalazł niejako swoje własne wydarzenie, który oddał ból i cierpienie tego małego chłopca.

Własna historia

Tegoroczna edycja konkursu to również sukces wybitnych polskich fotografów. Po raz kolejny laureatem World Press Photo został Tomasz Gudzowaty, którego nagrodzono za dwa zdjęcia w kategorii „Sport” (zdjęcie pojedyncze i cykl), przedstawiające mnichów z Klasztoru Shaolin. Współautorem obu prac jest Robert Bogusławski.

Również w kategorii „Nauka i technologia” nagrodzony został Polak – Witold Krassowski, który za fotoreportaż z parowozowni w Wolsztynie otrzymał III nagrodę.

- W bardzo wielu fotografiach przedstawionych na tej wystawie znajdziecie państwo historię fotografa, który wyrusza w poszukiwaniu własnego tematu i który ten temat znajduje - twierdzi Marc Pruest.
Wystawa czynna będzie w Sali Marmurowej do 4 czerwca. Bilety w Zamku w cenie 6 i 8 zł.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto