MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Urny pod ochroną

Robert GRYGIEL, Grzegorz OKOŃSKI
Oprócz policjantów zabezpieczać referendum będą także strażnicy miejscy. Fot. Sz. Siewior
Oprócz policjantów zabezpieczać referendum będą także strażnicy miejscy. Fot. Sz. Siewior
Wszystkie głosy oddane w referendum dotyczącym przystąpienia Polski do Unii Europejskiej są na wagę złota – lokale wyborcze będą pilnowane w dzień i w nocy.

Wszystkie głosy oddane w referendum dotyczącym przystąpienia Polski do Unii Europejskiej są na wagę złota – lokale wyborcze będą pilnowane w dzień i w nocy.

Przepisy porządkowe mówią wyraźnie: po pierwszym dniu głosowania przewodniczący komisji odpowiada za zamknięcie drzwi i okien, opieczętowanie ich i postawienie „pod drzwiami’’ pilnującego lokalu i urny strażnika, ochroniarza, lub innej upoważnionej do tego osoby, mającej stałą łączność z policją. Odpowiedzialne służby bezpieczeństwa zapewniały wczoraj, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik.

Sztaby bezpieczeństwa

Nad bezpieczeństwem podczas referendum czuwa od rana w całym województwie 2.200 umundurowanych oraz ubranych po cywilnemu policjantów.

– Jest to o 100 proc. więcej, niż w zwykły roboczy dzień – mówi Ewa Olkiewicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Prawie nikt z policjantów nie ma więc wolnego w ten weekend. Praca funkcjonariuszy polega przede wszystkim na patrolowaniu okolic lokali, w których odbywa się referendum. Wnętrza lokali wyborczych zabezpieczają we własnym zakresie organizatorzy referendum. Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci wytypowali osoby odpowiedzialne w każdej komisji za kontakt z policją.

– W razie potrzeby, gdyby w nocy coś złego się działo, to właśnie one będą alarmować policję, a potem wpuszczać funkcjonariuszy do środka lokali – mówi Ewa Olkiewicz.
Do koordynacji działań na terenie województwa komendant Wojewódzki Policji powołał wczoraj w południe specjalny kilkuosobowy sztab wojewódzki. – Sztab już działa na pełnych obrotach – podkreślała wczoraj Ewa Olkiewicz. – Jego zadaniem jest monitorowanie zabezpieczania porządku w czasie trwania referendum.

W każdym komisariacie działają też odrębne sztaby. Dodatkowe dyżury pełnią tam specjaliści z kryminalistyki, dochodzeniówki oraz do spraw wykroczeń.

- W dzień służbę będzie u nas pełniła mniej więcej taka sama liczba funkcjonariuszy, co zawsze – mówi Tomasz Biederman, komendant Komisariatu Policji w Buku. – Więcej policjantów pracować będzie w nocy.

- Szczegóły dotyczące naszych działań w tych dniach są ze zrozumiałych względów objęte klauzulą tajności – podkreśla Andrzej Borowiak.

Strażnicy z Kartami Informacyjnymi

W Poznaniu oprócz policjantów zabezpieczać referendum będą także strażnicy miejscy i ochroniarze. Wszystkie lokale komisji wyborczych będą pilnowane: nad bezpieczeństwem czuwać będą strażnicy miejscy (135 osób plus funkcjonariusze nadzorujący), ochroniarze z firmy Jocker (45), a także urzędnicy miejscy i inne upoważnione osoby (28). W Areszcie Śledczym pomieszczenia komisji pilnować będzie strażnik Aresztu, a w Muzeum Archeologicznym – straż muzealna.

– Oprócz tego w pogotowiu będą patrole na zewnątrz obiektów – zapewnia Waldemar Matuszewski, kierownik oddziału koordynacji i nadzoru Straży Miejskiej w Poznaniu. – W radiowozach znajdą się strażnicy i pracownicy Jockera, ponadto część z tych lokali ma alarmy, połączone z policyjnymi stanowiskami dyżurnych. Strażnicy zebrali już wszystkie szczegółówe informacje przydatne w razie zagrożenia przy jakimkolwiek obiekcie wyborczym – każda siedziba komisji ma swoją Kartę Informacyjną, w której zawarte są takie dane jak rozkład i liczba okien, drogi ewakuacyjne, oświetlenie przy obiekcie, gdzie są telefony i całodobowe punkty w pobliżu.

Taksówką na referendum

Osoby niepełnosprawne ruchowo chcące wziąć udział w referendum mogą za darmo dojechać do lokali wyborczych. Dojazd zapewni RADIO TAXI 919 oraz firma EKOS Poznań. Taksówkę można zamawiać dziś i jutro, w godzinach od 7.00 do 19.30, pod numerami tel. 919 lub 606-698-004. W przypadku dużej liczby chętnych, pierwszeństwo będą miały osoby poruszające się na wózkach i o kulach. Aby jak najwięcej osób ze schorzeniami narządów ruchu mogło skorzystać z tej formy pomocy.

Naruszył ciszę

Nieznana osoba rozrzuciła w piątek ulotki związane z referendum na schodach jednego z bloków w toruńskiej dzielnicy Bielany. Policjanci przesłuchali już mężczyznę, który powiadomił o ulotkach i poszukują sprawcy naruszenia ciszy przedreferendalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto