Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy w Poznaniu ostrzegają przed żabami. Na tych ulicach trzeba być ostrożnym

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Migracje żab trwają od 15 marca do 15 kwietnia
Migracje żab trwają od 15 marca do 15 kwietnia ZDM
Właśnie w tych dniach na ulicach sąsiadujących ze zbiornikami wodnymi trzeba spodziewać się... żab na jezdni! Zarząd Dróg Miejskich uprzedza: wiosna to czas, gdy płazy wędrują z miejsc zimowania do rozrodu i narażone są na wiele niebezpieczeństw, jak np. przejechanie przez samochód. Od mniej więcej 15 marca do połowy kwietnia w miejscach największych migracji żab należy zachować szczególną czujność.

ZDM w Poznaniu ostrzega przed... żabami

W tym i następnym miesiącu warto pamiętać, że masowa migracja płazów do miejsc rozrodu powoduje obecność stad żab przechodzących np. na drugą stronę ulicy. Wydział Klimatu i Środowiska UMP wraz z herpetologami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także Biurem Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zakładem Lasów Poznańskich ostrzega, że z największą migracja żab możemy teraz w Poznaniu mieć do czynienia w następujących miejscach:

  • - ul. Warmińska (od skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego, aż do parkingu przy torze żużlowym Golęcin)
  • - ul. Ku Dębinie (od parkingu przy ulicy Piastowskiej, aż do siedziby Zakładu Lasów Poznańskich)
  • - dojazd do ROD Kolejarz - Edwardowo (od skrzyżowania ulic Jana Brzechwy, Leśnych Skrzatów, Strzegomska)
  • - zjazd z ulicy Bukowskiej w ulicę Radarową

Drogowcy proszą: na tych obszarach należy zachować wyjątkową czujność oraz zmniejszyć prędkość.

Rozwiąż QUIZ: Czy rozpoznajesz charakterystyczne miejsca Poznania?

- Poznań już od wielu lat prowadzi działania mające na celu ochronę płazów w Poznaniu - zapewnia ZDM. - W 2011 r. powołano użytek ekologiczny "Traszki Ratajskie" w celu ochrony stanowisk zagrożonych gatunków płazów objętych ścisłą ochroną: traszki zwyczajnej, grzebiuszki ziemnej oraz kilku gatunków ropuch i żab. Również na powołanych później użytkach, np. "Bogdanka I" i "Bogdanka II", "Wilczy Młyn" i innych, płazy podlegają dodatkowej, pozaustawowej ochronie. A w ubiegłym roku na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" wykonano inwestycję polegającą na wykorzystaniu wód opadowych. Deszczówka z powierzchni dachów budynku Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na Osiedlu Tysiąclecia nr 43 w Poznaniu doprowadzana jest rurociągiem grawitacyjnym do dwóch stawów na terenie użytku. W tym celu wykonany został system kanalizacji deszczowej wokół budynku szkoły, zbierający wody opadowe z powierzchni dachów. Trafiają one rurociągiem do systemu połączonych ze sobą stawów. Inwestycja ta niewątpliwie przyczyniła się do poprawy stosunków wodnych: zwiększenia retencji i zasilania wód gruntowych przy obecnie nasilających się warunkach suszy, a także poprawiła warunki siedliskowe żyjących na terenie użytku ekologicznego płazów.

ZDM podkreśla, że w tych rejonach także rozpoczęły się już migracje traszek, prosząc o uwagę szczególnie rowerzystów.

- Regularnie czyszczone i przygotowywane na okres godowy płazów są zbiorniki wodne na terenie parku Cytadela. Chodzi szczególnie o ropuchę zieloną i szarą, które w marcu wybudzą się z zimowego snu i rozpoczną okres godowy. W tym roku woda została wypompowywana z Ogrodu Wodnego. Po dokładnym oczyszczeniu dna z zalegających osadów, został on ponownie napełniony - dodaje ZDM.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Urzędnicy w Poznaniu ostrzegają przed żabami. Na tych ulicach trzeba być ostrożnym - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto