Urzędy na pracy zdalnej. Jak będzie można załatwić sprawę w poznańskich urzędach?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Minister zdrowia wydał rozporządzenie wprowadzające obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej w związku z dynamicznym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusa. Jak to będzie wyglądało w poznańskich urzędach? Na co należy się przygotować?
Minister zdrowia wydał rozporządzenie wprowadzające obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej w związku z dynamicznym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusa. Jak to będzie wyglądało w poznańskich urzędach? Na co należy się przygotować? Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Minister zdrowia zapowiada wydanie rozporządzenia wprowadzającego obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej w związku z dynamicznym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusa. Jak to będzie wyglądało w poznańskich urzędach? Na co należy się przygotować?

Urzędy zdalnie

Większość urzędów już od dłuższego czasu umożliwia zainteresowanym załatwienie części spraw w trybie zdalnym. Bez konieczności odwiedzania danego punktu można m.in. składać wybrane wnioski. Jeśli zaś niezbędna jest bezpośrednia wizyta, wtedy należy się na nią umówić telefonicznie lub przez formularze dostępne w Internecie. Rezerwacja takiego spotkania działa np. w Urzędzie Miasta Poznania czy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nowe rozporządzenie ministra Niedzielskiego ma jednak zakładać, by obowiązek pracy zdalnej został nałożony na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i w tradycyjnym modelu pracy.

Urzędy na pracy zdalnej w Poznaniu

Nie ma jednak jeszcze dokładnych informacji co do ostatecznego kształtu ograniczeń w funkcjonowaniu i pracy urzędów.

W momencie opublikowania rozporządzenia ministra zdrowia i po zapoznaniu się ze szczegółami tego dokumentu będą podejmowane ewentualne decyzje co do zakresu obsługi mieszkańców i zasad funkcjonowania Starostwa Powiatowego w Poznaniu

– mówi Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka prasowa.

Podkreśla też, że cały czas czuwa się nad bezpieczeństwem pracowników i klientów urzędu poprzez nakaz zasłaniania ust i nosa, dezynfekcję rąk i kontrolowania liczby osób na terenie placówki.

Dotychczasowe doświadczenie pracy z trybem zdalnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego pokazało, że praktyką, która się sprawdziła, było zachowanie pełnej dostępności do urzędu w godzinach i dniach urzędowania poprzez przyjęcie odpowiedniej do sytuacji organizacji pracy. Korzystaliśmy z takich rozwiązań m.in., że część pracowników świadczyła pracę zdalnie, a część stacjonarnie, unikając bezpośredniego kontaktu. W ten sposób udawało nam się zachować ciągłość pracy w przypadku wystąpienia zakażeniem wirusem i związaną z tym koniecznością izolacji czy kwarantanny

– wyjaśnia Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka prasowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Dodaje też:

Niezmiennie zachęcamy klientów urzędu do maksymalnego wykorzystania narzędzi zdalnych przy komunikacji z urzędem, tj. przesyłania pism i wyjaśnień w formie elektronicznej, kontaktu e-mailowego i telefonicznego oraz organizowania spotkań online.

Podobnie do sprawy podchodzą pracownicy Urzędu Miasta Poznania. Aby minimalizować ryzyko zakażenia się lub objęcia pracowników kwarantanną, dyrektorzy wydziałów i biur urzędu od początku epidemii mają uprawnienie do kierowania do pracy zdalnej podległych im pracowników, na zasadach wprowadzonych w zarządzeniu przez prezydenta Poznania.

Zmiany nie powinny być odczuwalne dla klientów. Obsługa klienta nie ulegnie zmianie

– informuje Barbara Dziczkaniec, zastępczyni dyrektora Wydziału Organizacyjnego UMP.

Zaznacza, że nadal będzie utrzymana możliwość załatwienia sprawy na zasadach już obowiązujących, czyli poprzez tzw. system kolejkowy – po wcześniejszym umówieniu wizyty w urzędzie czy poprzez elektroniczny system. Przy pewnych zastrzeżeniach możliwe jest również przyjście bez wcześniejszego umówienia wizyty np. zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie