Uwaga kierowcy! Będą wysokie kary za brak przeglądu samochodu. Sprawdź szczegóły

Adam Mroczek
Rząd pracuje nad projektem zmian w przepisach związanymi z karami za brak przeglądu samochodu. Szykują się nowe, wysokie kary, które mają na celu wyeliminowanie z polskich dróg pojazdów zagrażających bezpieczeństwu. >>>>>
Rząd pracuje nad projektem zmian w przepisach związanymi z karami za brak przeglądu samochodu. Szykują się nowe, wysokie kary, które mają na celu wyeliminowanie z polskich dróg pojazdów zagrażających bezpieczeństwu. >>>>>Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Rząd pracuje nad projektem zmian w przepisach związanymi z karami za brak przeglądu samochodu. Szykują się nowe, wysokie kary, które mają na celu wyeliminowanie z polskich dróg pojazdów zagrażających bezpieczeństwu.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Rząd pracuje nad zmianami, które mają wyeliminować z krajowych dróg tych kierowców, którzy nagminnie zaniedbują stan techniczny swoich pojazdów.

Od grudnia nowe stawki za mandaty, ale... przepisy są niejasne

W nowym, dużym projekcie zmian w przepisach, który od grudnia wprowadzić m.in. znacznie surowsze mandaty czy podniesienie liczby punktów karnych za niektóre wykroczenia, znalazły się zapisy, które mają uderzyć w kierowców prowadzących pojazdy niedopuszczone do ruchu. Grozić ma za to od 1 tys. zł do nawet 30 tys. złotych. Jednak problem w tym, że określenie "niedopuszczony do ruchu" wcale nie oznacza pojazdu bez ważnego badania technicznego. W związku z tym, że pojawiają się wątpliwości, to prawdopodobnie dojdzie do korekty i uściślenia tych zmian w przepisach.

Nie masz przeglądu? Czeka Cię surowa kara!

W porównaniu do aktualnie obowiązującej wersji, można zauważyć, że w par. 1 dopisano m.in. to, że kara wyniesie nie mniej niż 1000 złotych (obecnie jest to maksymalnie 500 złotych). Z kolei par. 2 mówi o tym, że przy braku dopuszczenia pojazdu do ruchu kara wyniesie tyle samo. A według nowych zapisów projektu zmian, kary takie mieścić się będą w zakresie 1-30 tys. złotych.

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Potrzebę wprowadzenia takich zmian ustawodawca komentuje tak:

"Ze względu na konstrukcję § 2 (dot. art. 94 Kodeksu wykroczeń), który odsyła do § 1 przez sformułowanie »tej samej karze podlega«, ulega modyfikacji zagrożenie za prowadzenie w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdu mimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu, co oznacza, że również będzie grozić kara od 1 tys. zł do 30 tys. zł za stypizowane w nim wykroczenie dot. prowadzenia pojazdów bez dopuszczenia pojazdu do ruchu. Wykroczenia te w większości przypadków polegają na nieprzestrzeganiu przepisów art. 71 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, głównie w zakresie poruszania się pojazdem bez ważnych badań technicznych, co bezpośrednio stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że stan techniczny pojazdów ma również bezpośredni wpływ na przyczyny zdarzeń drogowych, choćby ze względu na braki w ogumieniu czy braki w odpowiednim oświetleniu pojazdów".

Problem jednak tkwi w tym, że art. 71, na który powołuje się ustawodawca informuje o tym, że warunkiem dopuszczenia pojazdu ruchu jest zarejestrowanie go oraz oznaczenie tablicami rejestracyjnymi i naklejką kontrolną. A zatem nie ma tu mowy o uzależnieniu dopuszczenia pojazdu do ruchu od ważności badania technicznego.

Wideo

Materiał oryginalny: Uwaga kierowcy! Będą wysokie kary za brak przeglądu samochodu. Sprawdź szczegóły - Toruń Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie