Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Weekend z Historią. Uniwersyteckie dzieje Poznania

MMR
W ramach VI Weekendu z Historią na dziedzińcach Urzędu Miasta odbędzie się piknik akademicki
W ramach VI Weekendu z Historią na dziedzińcach Urzędu Miasta odbędzie się piknik akademicki Archiwum
W najbliższy piątek rozpocznie się już kolejny, bo szósty, Weekend z Historią organizowany w ramach programu Trakt Królewsko-Cesarski.

Zbliżający się wielkimi krokami Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim poświęcony będzie akademickiej historii Poznania. Dlaczego? Bo to życie uniwersyteckie naszego miasta jest główną inspiracją działalności Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, a wrześniowy weekend ma być punktem kulminacyjnym szeregu imprez kulturalno-edukacyjnych.

Dlaczego 400 lat temu nie udało się w Poznaniu powołać uniwersytetu? Jakimi osiągnięciami naukowymi może cieszyć się akademicki Poznań? Jak wyglądało życie studenckie 400 lat temu, a jak wygląda teraz? To tylko niektóre z pytań, na które organizatorzy chcą odpowiedzieć podczas VI Weekendu z Historią.

Zobacz także: Gra miejska - Za tydzień egzamin wstępny na... Sztukę Poznania

Historia akademickiego Poznania zaprezentowana zostanie podczas konferencji, wykładów, przeglądu filmów, spektakli i wycieczek. Poświęcone one będą m.in. historii Akademii Lubrańskiego i tradycjom poznańskiego szkolnictwa.

W sobotę na dziedzińcach Urzędu Miasta odbędzie się także piknik akademicki. Z kolei na obszarze Starego Miasta 120 osób będzie rywalizować ze sobą w kolejnej... grze miejskiej. Całe rodziny będą mogły się natomiast zmierzyć w grze terenowej "Od amatora do profesora, czyli jak studia w Poznaniu wyglądały".

W programie VI Weekendu z Historią nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych, takich jak przegląd filmów dokumentalnych o jezuitach, koncert dawnej muzyki farnej czy spektakl w wykonaniu uczniów szkoły baletowej.

Akademicki Poznań... setki lat temu

"My, Zygmunt III, z Bożej Łaski Król Polski (...) Kolegium Poznańskie Towarzystwa Jezusowego do godności Akademii i Uniwersytetu podnosimy" – takiej treści przywilej królewski wydano 400 lat temu, na mocy którego miał w Poznaniu powstać trzeci uniwersytet polski. Uniwersytetu nie utworzono, przywilej nadawania stopni naukowych uzyskało jednak poznańskie Kolegium Jezuickie.

Na początku XVI wieku powstała w Poznaniu także pierwsza polska uczelnia humanistyczna. Była to Akademia Lubrańskiego, na której nauczano m.in. gramatyki, retoryki, historii, filozofii, prawa rzymskiego i kościelnego. Wykładali na niej cenieni naukowcy, a studenci słynęli z hucznego życia towarzyskiego, niekiedy budzącego wzburzenie miejscowych kronikarzy.

Dziś w Poznaniu działa kilkadziesiąt uczelni państwowych i prywatnych. Co piętnasty student kształci się właśnie w stolicy Wielkopolski.

PROGRAM VI WEEKENDU Z HISTORIĄ

Piątek 23 września
Sobota 24 września
Niedziela 25 września

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto