Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 2013 roku poznaniacy będą płacić podatek śmieciowy

Andrzej Janas
System ewidencji podatku śmieciowego dopiero powstanie
System ewidencji podatku śmieciowego dopiero powstanie Archiwum
Około 550 tys. w czerwcu 2013 roku zacznie płacić podatek śmieciowy. Obejmie on także osoby przebywające w mieście tymczasowo, w tym studentów.

Nie lubimy płacić podatków, a poznańscy urzędnicy nie zawsze potrafią skutecznie je od nas ściągać. Przykładem niech będzie podatek od psa. Na około 37 tysięcy zaczipowanych czworonogów, tylko 25 procent ich właścicieli wpłaciło w tym roku stosowną opłatę.

A już za półtora roku zacznie obowiązywać kolejny podatek - tak zwany śmieciowy. Obejmie on wszystkich - czyli ok. 550 tys. - poznaniaków. Czy uda się go skutecznie wyegzekwować?

Zobacz także: Fiński sposób na poznańskie śmieci [ZDJĘCIA]

Obecny system nie do końca się sprawdza. Choć od wielu lat każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zawrzeć umowę z firmą wywozową, miejscy strażnicy co roku stwierdzają brak pojemników na kilkuset posesjach (w tym roku do września ujawnili 437 takich przypadków). Jak urzędnicy zamierzają ściągać nowy podatek?

- Jest jeszcze sporo czasu, taki system ewidencji powstanie - twierdzi Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM. - Na pewno obejmie wszystkich poznaniaków oraz osoby, które przebywają w naszym mieście tymczasowo, jak choćby studentów.

A jak urzędnicy "zachęcą" nas skutecznie do płacenia podatku? - Każdy właściciel nieruchomości lub jej administrator otrzyma deklarację, na której trzeba będzie wpisać liczbę osób mieszkających na konkretnej posesji - wyjaśnia J. Rapior. - Podobnie będzie w przypadku spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot. Wówczas podatek będzie wliczany w czynsz, tak jak jest to zresztą obecnie.

Zobacz także: Ulotki wciąż wysypują się z koszy na śmieci [ZDJĘCIA]

Teoretycznie wydaje się to stosunkowo proste, jednak nawet spółdzielnie nie wiedzą dokładnie... ilu tak naprawdę mają lokatorów. Co gorsza dla miejskiej kasy, w 2013 roku znika obowiązek meldunkowy.

- Mamy do dyspozycji jeszcze inne narzędzia - mówi tajemniczo J. Rapior. - Na pewno nikogo nie przeoczymy, zresztą wierzę w uczciwość poznaniaków.
Rzeczywiście - prawne przepisy dopuszczają możliwość weryfikacji liczby lokatorów mieszkania czy domu. Można to zrobić na przykład na podstawie zużycia wody.

Za półtora roku, gdy tzw. podatek śmieciowy zacznie obowiązywać, właścicielem naszych śmieci stanie się gmina. I to ona będzie ustalała, kto je będzie wywoził. Również samorząd ustali wysokość podatku.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto