Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W hołdzie dla Sejmu Dzielnicowego i powstańców

RoninPn
RoninPn
- Polska zaczyna się od pamięci o naszej wspaniałej historii, wspaniałej tradycji, o zwycięstwach na polu parlamentarnym, dyplomatycznym, pracy obywatelskiej i o naszych wspaniałych victoriach zbrojnych - mówił w niedzielę w Pasażu Apollo Stanisław Słopień, prezes WTK w Poznaniu.

W niedzielę, 4 grudnia, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne zaprosiło grupy rekonstrukcji historycznych do wzięcia udziału w obchodach 93. rocznicy Sejmu Dzielnicowego.

O godz. 10 w Pasażu Apollo wystawiono wartę honorową. W ten sposób złożono hołd ludziom, którzy w 1918 roku tworzyli zręby odrodzonej państwowości polskiej w Poznaniu i w Wielkopolsce. Około 1100 delegatów z Wielkopolski, Śląska, Prus Królewskich, Warmii i Mazur oraz ze skupisk ludności polskiej w Niemczech zgromadziło się w Poznaniu na początku grudnia 1918 roku na obradach pierwszego po latach niewoli polskiego Sejmu, aby wyrazić niezłomną wolę współuczestnictwa w odbudowie Rzeczypospolitej Polskiej.

"Wśród delegatów byli nie tylko przedstawiciele rzemiosła, ale też wszystkich klas społecznych. Z nazwisk szerzej znanych w kraju; jednym z obradujących komisarzy był Wojciech Korfanty ze Śląska, ale również był i Stanisław Trąbczyński, który był pierwszym Marszałkiem Sejmu Ustawodawczego w II Rzeczypospolitej. Czyli była to elita polityczna."

Pod tablicą upamiętniającą zjazd  Sejmu Dzielnicowego złożono wiązanki kwiatów. Złożyli je m.in. przedstawiciele władz marszałkowskich, władz wojewódzkich, poczet sztandarowy Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Unia Wielkopolan, Wielkopolskie Towarzystwo Miłośników Książki, Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Gminy Brodnica, Komornickie Towarzystwo Kulturalne oraz Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne.

Wartę wystawiły dwie grupy rekonstrukcyjne w umundurowaniu polskim związanym z odzyskaniem niepodległości. Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia wystąpiła w mundurach międzywojennych wzór 1936 w barwach 57. Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii (była to doborowa jednostka stacjonująca w Poznaniu w koszarach po pruskich Grenadierach przy ul. Szylinga).

- Tradycje związane z odzyskaniem niepodległości były w poznańskim garnizonie bardzo żywe, stąd też w okresie międzywojennym wojsko brało udział w tego typu uroczystościach - wyjaśnia Przemysław Maćkowiak z Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. - Jednostka ta wywodziła się z 3. Pułku Strzelców Wielkopolskich zasłużonego między innymi w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920.

Warta honorowa wystawiona przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Wiarus" posiadała mundury z okrętu liniowego S.M.S. "Posen", którego obsada czynnie uczestniczyła w Powstaniu Wielkopolskim. Jeden z rekonstruktorów miał mundur z lat dwudziestych, czyli okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Zdjęcia z obchodów wykonane przez RoninaPn:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto