Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W jakim stanie są wały w Poznaniu?

Lilia Łada
Lilia Łada
Fatalny mur przy Szyperskiej, wały przy ośrodkach Tryton i Rataje - prezydent Ryszard Grobelny odwiedził najbardziej zagrożone miejsca wałów. Wprawdzie woda opada, a druga fala Poznaniowi nie grozi, ale nigdy nic nie wiadomo...

Prezydent razem z towarzyszącymi mu wiceprezydentem Tomaszem Kayserem oraz Hieronimem Węclewskim, dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, odwiedzili wszystkie najbardziej zagrożone miejsca w Poznaniu.

Byli na Starołęce, przechadzali się brzegiem Warty w starym porcie, tym, który kończy się słynnym murem  oporowym, odwiedzili także ośrodki sportów wodnych położone nad samą rzeką przy moście królowej Jadwigi: Tryton i Rataje. Wszędzie sprawdzali stan umocnień.

Sytuacja przynajmniej na razie przedstawia się dobrze. Wały trzymają, a poziom wody spada i prezydent Grobelny zadecydował, że Wydział zarządzania kryzysowego już powinien zacząć prace nad sposobem jak najszybszego usunięcia worków z piaskiem.
- Jednak pomimo że woda opada, to prezydent zadecydował, że kontrola stanu wałów powinna się regularnie odbywać nadal - zaznaczył Rafał Łopka z biura prasowego urzedu miasta.

Stan spadkowy stanu warty powinien się utrzymać. Po raz kolejny wojewoda zadecydował o zmniejszeniu zrzutu wody z Jeziorska.

- Od dzisiejszego rana kolejny raz zmniejszony został zrzut ze zbiornika Jeziorsko - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody. - Wynosi on obecnie 160 m sześciennych, dokładnie o połowę mniej niż 22 maja, gdy gwałtownie podnosił się stan Warty.

Wiadomości z Wielkopolski, jeśli chodzi o wielką wodę, także są dobre. W rzekach całego regionu notuje się tendencje spadkowe.
- Wahania stanów rzek nie są jednak duże - zaznacza Tomasz Stube. - Dzisiejszy stan rzeki w Sławsku: 491 cm,  dwucentymetrowy spadek dobowy; w Kole: 385,  dwucentymetrowy spadek dobowy.

Na wodowskazach na Prośnie notuje się już stany poniżej ostrzegawczego. W Kaliszu zakończono prace z udzielaniem pomocy przy odpompowywaniu wody z zalanych terenów i trwa usuwanie worków z piaskiem z miejsc publicznych. W regionie stale monitorowane są wały, zmniejsza się też liczba przesiąków i przecieków wymagających zabezpieczania.

Czytaj także:
Kajakiem patrolowaliśmy miejsca zalane przez powódź

Aby pokazać Wam, jak wielka woda nawiedziła Poznań, wsiedliśmy do kajaka i pływaliśmy w miejscach, do których nie sposób dostać się inaczej!

Powódź: Dębina zalana, Tryton walczy dalej

Na Dębinie zalało ostatnie ścieżki, którymi jeszcze dało się przejść na Starołękę. Z powodzią nadal walczy klub wioślarski Tryton.


Czy mur w starym porcie wytrzyma powódź?

Z bliska widać, że mur oporowy w starym porcie jest podmyty przez rzekę. Czy zdoła wytrzymać zbliżającą się wielką falę?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto