MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W kolejce po pieniądze

Agnieszka Świderska MON,
Pieniądze z akcji, które wpłyną do PGNiG, pozwolą m.in. na eksploatację nowych złóż i zapewnią załodze pracę. Fot. A. Świderska
Pieniądze z akcji, które wpłyną do PGNiG, pozwolą m.in. na eksploatację nowych złóż i zapewnią załodze pracę. Fot. A. Świderska
Osiem lat czekali pracownicy spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na sakrementalne słowa ministra: prywatyzujemy! I wreszcie stało się. 23 września spółka zadebiutuje na Giełdzie.

Osiem lat czekali pracownicy spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na sakrementalne słowa ministra: prywatyzujemy! I wreszcie stało się. 23 września spółka zadebiutuje na Giełdzie.

W środę minister skarbu, Jacek Socha, oficjalnie podał datę 23 września jako termin wejścia spółki PGNiG na giełdę. Na ten dzień czekało także 663 pracowników pilskiej ,,Nafty’’.
Od czerwca zakład prowadził akcję protestacyjną przeciwko opóźnianiu terminu ostatecznej prywatyzacji. I trudno było się im dziwić; przez ostatnie lata przeżyli konieczną reorganizację przedsiębiorstwa, która wiązała się m.in. z redukcją zatrudnienia. A w budżecie PGNiG było coraz mniej pieniędzy na odkrywanie czy eksploatację nowych złóż; wiertnicy siedzieli w domu i czekali na pracę.

Giełda pomoże

Wejście spółki na giełdę ma to zmienić; około 43 procent zysków ze sprzedaży akcji ma być przeznaczone na dokapitalizowanie spółki; będzie rozwój, będzie i praca.
Akcje trafią także do rąk pracowników. I tak pracownik z 15-letnim stażem może liczyć na blisko 10 tysięcy akcji, które są teraz wyceniane po złotówce każda. Jaka będzie ich faktyczna wartość emisyjna, okaże się 13 września.
Czy po decyzji ministra Sochy znikną flagi z budynku pilskiej ,,Nafty’’?

– Protest w całym kraju jest czasowo zawieszony – mówi Jacenty Przybylski, przewodniczący związku zawodowego ,,Nafta’’ w Pile.
– Flagi pozostaną aż do momentu sprzedaży pierwszej akcji.

Najpierw prywatni

Na początku zeszłego tygodnia. został ustalony przedział cenowy Akcji Serii B Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Są to akcje, które zostaną wystawione do publicznej sprzedaży, zarówno inwestorom indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Będą kosztowały na poziomie od 2,46 zł do 2,98 zł za jedną akcję.
1 września rozpoczęły się zapisy na akcje w transzy inwestorów indywidualnych. Potrwają jeszcze do piątku.

Dłużej potrwa zbieranie ofert od inwestorów instytucjonalnych. 1 września rozpoczęło się zbieranie wstępnych deklaracji. Deklaracje zainteresowania nabyciem akcji serii B w ramach budowania Księgi Popytu w transzy krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych przyjmowane będą do 12 września.
12 września 2005 r. zostanie sporządzona lista wstępnego przydziału i ustalona zostanie cena emisyjna. Ta zostanie podana do publicznej wiadomości 13 września 2005 r. Od tego momentu do 15 września przyjmowane będą zapisy w w transzy krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych Na przydział akcji serii B inwestorzy indywidualni będą musieli poczekać do 17 września.

Akcje dla Kowalskiego

Przeciętny Kowalski będzie mógł się zapisać na akcje PGNiG do 9 września. Maksymalnie może się ubiegać o 200 tys. akcji. Warto złożyć zapis do jutra (7 września). Ci, którzy zrobią to w tym terminie, dostaną, w razie redukcji zapisów dwa razy więcej akcji.
Jeśli zainteresowanie akcjami PGNiG będzie podobne jak akcjami PKO BP i Lotos redukcja może przekroczyć nawet 90 proc.

Maciej Kossowski
doradca finansowy Expandera

Wybory parlamentarne sprawiają, że oferta PGNiG będzie być może ostatnią dużą prywatyzację poprzez giełdę na przestrzeni następnych kilku kwartałów. To – plus skala IPO – sprawią, że oferta na pewno spotka się z zainteresowaniem dużych inwestorów krajowych i zagranicznych. Ponieważ ich popyt nie zostanie raczej zaspokojony w ramach oferty, instytucje będą dokupować akcji na parkiecie. To dobrze wróży notowaniom PGNiG w przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto