Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu brakuje nauczycieli. Powodów rezygnacji jest wiele. "Jeżeli nic się nie zmieni, to nie przyciągniemy młodych do tego zawodu"

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Powodów, dla których nauczyciele rezygnują ze swojej pracy, jest wiele.
Powodów, dla których nauczyciele rezygnują ze swojej pracy, jest wiele. Karolina Misztal/zdjęcie ilustracyjne
W całej Polsce po raz kolejny mówi się o dużych brakach kadrowych w oświacie. Wielu nauczycieli rezygnuje z pracy. Dlaczego odchodzą? Jak obecnie wygląda sytuacja w Poznaniu?

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego wielu nauczycieli postanawia zrezygnować ze swojej pracy. Na podjęcie tej decyzji mieli czas do końca maja, dlatego też już teraz w całej Polsce mówi się o dużych brakach kadrowych. W Poznaniu także liczba osób gotowych uczyć dzieci i młodzież w szkole jest niewystarczająca.

Jak informuje Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP, na obecnym etapie zatwierdzania arkuszy organizacji pracy szkół na rok szkolny 2022/2023 liczba nieobsadzonych etatów jest porównywalna do tego z zeszłego roku. W tym roku brakuje trochę ponad 560 nauczycieli, w ubiegłym roku 590, ale liczba ta prawdopodobnie może się jeszcze zmienić.

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego wielu nauczycieli postanawia zrezygnować ze swojej pracy. W całej Polsce po raz kolejny mówi się o dużych brakach kadrowych. W Poznaniu także brakuje osób gotowych uczyć dzieci i młodzież w szkole. 

Jak informuje Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP, na obecnym etapie zatwierdzania arkuszy organizacji pracy szkół na rok szkolny 2022/2023 liczba nieobsadzonych etatów jest porównywalna do tego z zeszłego roku. W tym roku brakuje trochę ponad 560 nauczycieli, w ubiegłym roku 590. Liczba ta prawdopodobnie może się jeszcze zmienić.

- Należy pamiętać, że przed nami jeszcze wprowadzenie zapisów, dotyczących standaryzacji zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach oraz ewentualne zmiany organizacyjne wynikające z liczby uczniów z Ukrainy, co może wpłynąć na wzrost wakatów – wyjaśnia Janowicz. 

Najczęściej wakaty dotyczą nauczycieli przedmiotów ścisłych, nauki zawodu, edukacji przedszkolnej i języków obcych. 

Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu cały czas są dodawane ogłoszenia z ofertami pracy dla nauczycieli. Którzy nauczyciele są najbardziej poszukiwani w stolicy Wielkopolski? 

Sprawdź naszą galerię --->

W Poznaniu brakuje nauczycieli. Nauczyciele jakich przedmiot...

Należy pamiętać, że przed nami jeszcze wprowadzenie zapisów, dotyczących standaryzacji zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach oraz ewentualne zmiany organizacyjne wynikające z liczby uczniów z Ukrainy, co może wpłynąć na wzrost wakatów

– wyjaśnia Janowicz.

Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu cały czas są dodawane ogłoszenia z ofertami pracy dla nauczycieli. Najczęściej propozycje objęcia wakatów dotyczy pedagogów (w tym specjalistów od pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, szkolnej, specjalnej, terapeutycznej, oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki), nauczycieli wychowania przedszkolnego, języka angielskiego, języka polskiego, matematyki, informatyki oraz przedmiotów zawodowych. Ponadto, nie brakuje też ogłoszeń o poszukiwaniu psychologów szkolnych. Na ten moment osobom, mającym uprawnienia do nauczania tych przedmiotów, najłatwiej byłoby znaleźć pracę w stolicy Wielkopolski.

Nauczyciele odchodzą ze szkół

Małgorzata Kowzan, prezeska Okręgu Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, podkreśla, że powodów, dla których nauczyciele rezygnują ze swojej pracy, jest wiele.

Przede wszystkim niskie wynagrodzenie. Od 1 maja co prawda nauczyciele dostali podwyżkę, ale 120 zł dla stażysty czy 178 zł w przypadku nauczyciela dyplomowanego, przy inflacji sięgającej 13,9 proc., nie są satysfakcjonującymi kwotami.

Ponadto dodaje, że nieustannie przybywa nauczycielom obowiązków, trudności i stresu przysporzyła pandemia i nauka w różnych formach, duże wyzwanie cały czas stanowi też praca z dziećmi z Ukrainy.

ZNP wystąpił do premiera o przygotowanie konkretnych rozwiązań dotyczących edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy, m.in. dopracowanie systemu włączania ukraińskich dzieci do polskiego systemu, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia oddziałów przygotowawczych, oceniania, klasyfikowania, egzaminów i rekrutacji na różnych poziomach językowych

– mówi Kowzan.

Nauczyciele są zmęczeni, nie czują się docenieni, brakuje im wsparcia, dlatego też ze szkół uciekają doświadczone osoby po wielu latach pracy. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w szkolnictwie zawodowym, gdyż bardzo trudno znaleźć nauczycieli przedmiotów zawodowych chcących uczyć młodzież za niewielkie pieniądze. Jeżeli nic się nie zmieni w kwestii wynagradzania, to nie przyciągniemy młodych do tego zawodu

- kończy.

Zastanawialiście się kiedyś, z jakimi wyzwaniami podczas sprawdzania szkolnych klasówek i kartkówek muszą mierzyć się nauczyciele? Możecie być zaskoczeni! Wyobraźnia uczniów naprawdę nie zna granic! Prośby o pozytywną ocenę to nic w porównaniu do śmiesznych rysunków, odpowiedzi rodem z bajek i filmów, po których niekiedy nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. 

Ale... sami zobaczcie... Nauczyciel płakał, jak sprawdzał!

Oto hity ze szkolnych sprawdzianów, klasówek i kartkówek! Wy...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto