Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu najwięcej dawców szpiku w kraju

Rafał Wąsowicz
Aktorka Katarzyna Bujakiewicz aktywnie wspiera sprawę banków dawców szpiku
Aktorka Katarzyna Bujakiewicz aktywnie wspiera sprawę banków dawców szpiku Grzegorz Dembiński
W poznańskiej bazie danych potencjalnych dawców szpiku będziemy mieli w tym roku blisko 20 tysięcy osób.

To jednak wciąż o wiele za mało. Niemcy, którzy bank dawców szpiku zaczęli tworzyć o wiele wcześniej niż u nas mają w swojej ogólnokrajowej bazie już 4 miliony osób. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia dawcy dla chorych na białaczkę.

- A trzeba pamiętać, że w przypadku białaczki to często jedyny sposób w walce z tą chorobą - przypomina Krzysztof Olbromski dyrektor Regionalnego Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Dlatego wciąż poszukuje się chętnych, którzy rejestrowaliby się w bazie danych. Zwłaszcza, że rejestracja jest w zasadzie bezbolesna, wszystko wygląda mniej więcej podobnie jak przy standardowym oddawaniu próbki krwi. W bazie potencjalnych dawców szpiku mogą być tylko osoby zdrowe, pomiędzy 18, a 45 rokiem życia.

- Ważne też, by byli to ludzie o naszej specyfice antygenowej. Choremu w Polsce najłatwiej dawcę znaleźć wśród Polaka, ewentualnie Niemca - tłumaczy dyrektor Olbromski. To wynika ze specyfiki genowej osób żyjących od setek lat na terenach środkowej Europy.

Aby zbiór potencjalnych dawców szpiku działał skutecznie powinno być w nim zarejestrowanych minimum 200 tysięcy osób. Wtedy znalezienie przez chorego zgodnego dawcy staje się prawdopodobne. Na terenie Polski jest osiem ośrodków, które pozyskują dawców do polskiego rejestru. W Poznaniu w tym roku powinien zostać zarejestrowany 20 tysięczny dawca szpiku ( w 2011 roku zarejestrowało się już 6500 osób).

- To będzie najlepszy wynik w kraju. Jednak tu nie chodzi o rywalizację. Ważne jest raczej by wszystkie ośrodki się wspierały. Działamy przecież wspólnie dla dobra chorych na białaczkę - zaznacza Krzysztof Olbromski.Do ośrodków, gdzie można rejestrować się jako dawca wciąż najwięcej zgłasza się ludzi młodych, w tym studentów. Co ciekawe Polski rejestr jest tańszy dla chorego niż ten z zagranicy, gdzie korzystanie z banku dawców kosztuje blisko 100 tysięcy złotych. W Polsce to suma pięciokrotnie mniejsza.

W stolicy Wielkopolski tworzenie banków potencjalnych dawców szpiku aktywnie wspiera Drużyna Szpiku, w której działają takie znane osoby jak mistrz olimpijski Szymon Ziółkowski, aktorka Katarzyna Bujakiewicz, czy piosenkarka Sylwia Grzeszczak. - To oczywiste, ze na takie akcje człowiek zawsze znajduje czas. Przecież dawca szpiku bezpośrednio ratuje życie innej osobie. Tego nie da się przeliczyć na pieniądze. To wielki dar - przekonuje Szymon Ziółkowski.

Kiedy możesz zostać dawcą szpiku

W akcje poboru próbek dla banków potencjalnych dawców szpiku angażują się również inne instytucje i organizacje współpracujące z RCKiK w Poznaniu takie jak np. Wielkopolskie Koło IIA Polska, z którego inicjatywy odbędzie się w najbliższym czasie akcja w siedzibie GlaxoSmithKline w Poznaniu.
09/12/2011 - GlaxoSmithKline Poznań ul. Grunwaldzka 189 od 11 do 15

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Poznaniu najwięcej dawców szpiku w kraju - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto