Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu odbył się kolejny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie tym razem spotkali się obok budynku Urzędu Miasta Poznania [ZDJĘCIA]

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Tym razem uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego działali pod hasłem "Czas na decyzje".
Tym razem uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego działali pod hasłem "Czas na decyzje". Łukasz Gdak
W środę ponownie grupa uczniów z Poznania zorganizowała Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Tym razem pod hasłem "Czas na decyzje" pojawili się przed Urzędem Miasta Poznania. Część z uczestników była też na wtorkowej sesji z udziałem poznańskich radnych.

Podczas piątkowego strajku klimatycznego (20 września) w Poznaniu uczniowie zamiast pójść do szkoły, wyszli na ulice miasta. W środę (25 września) stanęli pod oknami urzędu miasta po raz drugi. Tym razem udali się na podwórko Urzędu Miasta Poznania przy ul. Gołębiej.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: to nie jednorazowa akcja

W dniach 20-27 września odbywa się Światowy Tydzień dla Klimatu w ramach którego Poznański Młodzieżowy Strajk Klimatyczny organizuje Demonstrację Przyszłości pod hasłem "Czas na decyzje".

- Żądamy, by wszyscy rządzący naszym miastem wiedzieli, że młodzież oczekuję od nich realnych działań, że będziemy protestować, aż nasze postulaty nie zostaną spełnione. Nasz głos musi przestać być bagatelizowany. Oczekujemy reakcji wszystkich instytucji wykonawczych na dynamicznie zwiększające się zjawisko katastrofy klimatycznej - apelują uczniowie.

Zobacz zdjęcia ze środowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: pytania o ekologię na sesji miasta

Oprócz zmian na poziomie ogólnopolskim starają się o zmiany w polityce ochrony środowiska na poziomie lokalnym, dlatego kilku przedstawicieli ruchu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny uczestniczyło w sesji Rady Miasta Poznania 24 września. Popierają utworzenie tzw. panelu obywatelskiego, w którym chcieliby bezpośrednio uczestniczyć.

Sprawdź też:

- Zaproponowałem im, by wzięli udział w posiedzeniu wspólnym dwóch komisji - oświaty oraz ochrony środowiska, które odbędą się w październiku - wyjaśnia Marek Sternalski, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: młodzi chcą wiedzieć więcej

Podczas zebrania zabrał głos Tomasz Knioła, ekspert ornitolog, który popiera młodzież.

- Obecnie na naszych oczach odbywa się szóste wielkie wymieranie. Człowiek stanowi aż 60 proc. biomasy kręgowców na Ziemi. Nasze zwierzęta hodowlane - to 36 proc. Tysiące innych gatunków zajmuje zaledwie 4 procent... Musimy nauczyć się bardzo efektywnie gospodarować środkami przyrodniczymi, które są na wyczerpaniu. Bardzo ważna jest edukacja ekologiczna już od małego - mówił.

Naukowcy ostrzegają, że w przeciągu ostatniego stulecia z naszej planety zniknęło 200 gatunków kręgowców, czyli około dwóch na rok. Co najbardziej przerażające – to najszybsze i najbardziej gwałtowne wymieranie w historii Ziemi, a jego powodem jest nie kto inny, a człowiek.

Tydzień dla Klimatu

Jest to jedna z wielu akcji prowadzonych w całym Poznaniu podczas Tygodnia dla Klimatu. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to oddolny ruch zrzeszający zdeterminowanych i przeciwnych bierności ze strony rządu młodych ludzi. Społeczność ta powstała dzięki inspiracji postawą szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg i jest częścią globalnego ruchu Fridays For Future. Misją ruchu jest zwiększanie świadomości kryzysu klimatycznego i prowadzenie akcji mających na celu inicjację zmian systemowych przez polityków. Takie zmiany, jak przede wszystkim odejście od spalania paliw kopalnych, konieczne są, aby powstrzymać nieuchronnie zbliżającą się katastrofę klimatyczną.

Zobacz zdjęcia z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu [20 września]:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto