MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu pilnie poszukują ławników! Jak się zgłosić? Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć ławnicy sądowi?

OPRAC.:
Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
W Poznaniu potrzeba aż 93 ławników, w tym 71 specjalizujących się w zakresie prawa pracy.
W Poznaniu potrzeba aż 93 ławników, w tym 71 specjalizujących się w zakresie prawa pracy. Marek Zakrzewski / pixabay
Rada Miasta Poznania ogłosiła nabór uzupełniający na ławników do sądów powszechnych na okres 2024-2027. Zainteresowani kandydaci mogą zgłaszać swoje kandydatury do 28 czerwca, zbierając wsparcie w postaci 50 podpisów. Jak się zgłosić oraz jakie wynagrodzenie otrzymują ławnicy?

Spis treści

Trwają poszukiwania ławników w Poznaniu

Rada Miasta Poznania podjęła decyzję o przeprowadzeniu wyborów uzupełniających na ławników na wniosek prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Potrzeba aż 93 osób, w tym 71 specjalizujących się w zakresie prawa pracy.

Za każdy dzień wykonywania obowiązków, ławnik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2,64% podstawy, na której ustalane jest wynagrodzenie zasadnicze sędziego. W praktyce oznacza to kwotę 143,74 zł. Dodatkowo, ławnicy mogą liczyć na ryczałt przeznaczony na pokrycie kosztów dojazdu do sądu środkami komunikacji miejskiej, który wynosi 0,25% wspomnianej podstawy, czyli 13,61 zł.

Kto może zostać ławnikiem?

Kandydat na ławnika musi spełniać szereg kryteriów.

Przede wszystkim, wymagane jest polskie obywatelstwo oraz pełnia praw obywatelskich. Kandydaci powinni charakteryzować się nieskazitelnym charakterem oraz mieć ukończone 30 lat, ale nie więcej niż 70.

Ważne jest również, by kandydat mieszkał lub pracował w Poznaniu przez co najmniej rok, posiadał co najmniej średnie wykształcenie i był zdolny do pełnienia swoich obowiązków ze względu na stan zdrowia.

Nie mogą zgłaszać swojej kandydatury osoby zatrudnione w sądach, prokuraturze, policji, wojsku, służbie więziennej, a także adwokaci, radcowie prawni, aplikanci prawniczy, duchowni oraz radni. Wykluczenie dotyczy również osób, które są członkami organów, od których decyzji można odwołać się do sądu.

Proces zgłaszania kandydatów

Zgłoszenie kandydata na ławnika jest możliwe dla szerokiego grona podmiotów, w tym prezesów sądów, stowarzyszeń, zarejestrowanych organizacji społecznych i zawodowych, z wyjątkiem partii politycznych. Również grupa 50 mieszkańców Poznania, posiadających prawa wyborcze, może zgłosić swojego kandydata.

Aby zgłosić kandydaturę, należy pobrać i wypełnić kartę zgłoszenia dostępną na stronie internetowej miasta, a następnie złożyć ją osobiście lub wysłać pocztą do Urzędu Miasta Poznania.

Jeśli zgłaszający to stowarzyszenie lub organizacja, potrzebny będzie aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub innych rejestrów. W przypadku grupy mieszkańców konieczne jest dołączenie listy poparcia z co najmniej 50 podpisami.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Poznaniu pilnie poszukują ławników! Jak się zgłosić? Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć ławnicy sądowi? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto