Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu pojawiła się nowa usługa. To internetowy "stacz kolejkowy"

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Przed urzędem nie zobaczymy długich kolejek, jak kilka lat temu, ponieważ rejestracja na wizyty została przeniesiona do internetu.
Przed urzędem nie zobaczymy długich kolejek, jak kilka lat temu, ponieważ rejestracja na wizyty została przeniesiona do internetu. Łukasz Gdak
System elektronicznej rejestracji do urzędów stał się szczególnie przydatny w czasie pandemii. Ogromne zainteresowanie i niedogodne godziny „wywieszania” nowych terminów w jednym z wydziałów urzędu wojewódzkiego w Poznaniu, spowodowały, że pojawili się... "stacze kolejkowi".

Wydział Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego, bo o nim mowa, od kilku lat oblegany jest w większej części przez naszych wschodnich sąsiadów. Białorusini, Rosjanie i głównie Ukraińcy przyjeżdżający do pracy na dłużej niż trzy miesiące, mogą ubiegać się o pozwolenie na pobyt czasowy. I choć od marca wszystkie pozwolenia zostały przedłużone, ilość spraw w urzędzie wojewódzkim nie zmniejszyła się w porównaniu do poprzedniego roku.

- W okresie od czerwca do sierpnia 2019 roku do WUW wpłynęło 22 tysiące wniosków. W tym samym okresie 2020 roku wniosków tych było 20 tysięcy - podaje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego. - Latem w 2019 roku wydanych zostało ponad 16,4 tys. rozstrzygnięć, a w tym samym okresie w 2020 - już ponad 18,1 tys. rozstrzygnięć. Biorąc pod uwagę wprowadzony system pracy zdalnej i obostrzenia jakie panują w związku ze stanem epidemii w kraju, jest to wynik bardzo dobry - tłumaczy.

Wydział Spraw Cudzoziemców w Poznaniu: Nie załatwisz spraw zdalnie

Jednak osoby, które zgłosiły się ze sprawą legalizacji pobytu w Poznaniu wiosną i latem - tak szybko nie dostaną decyzji. Najczęściej dostają listy z informacją o przedłużenie terminu sprawy co najmniej do końca roku.

- Wydział zmaga się z dużą liczą prowadzonych spraw. Aż około 90 procent wniosków wpływa tradycyjną drogą pocztową, a najczęstszą przyczyną przewlekłości toczących się postępowań jest niekompletność dostarczanej dokumentacji i braki formalne - mówi Maciej Bieniek, wicewojewoda wielkopolski.

- Sprawne funkcjonowanie wydziału jest też utrudnione przez tzw. puste wizyty - czyli sytuacje, w których klient - mimo potwierdzenia - nie pojawia się w umówionym terminie. To nawet 25 procent rezerwacji - wyjaśnia wicewojewoda.

Zobacz też - Badania na obecność koronawirusa u zagranicznych pracowników sezonowych na największej w Polsce plantacji jagód:

Wiele osób wysyłając pakiet dokumentów pocztą, później musi się stawić osobiście na złożenie odcisków palców, dla uzyskania stempla w paszporcie czy doniesienie potrzebnych druków potrzebnych dla zakończenia sprawy.

Internetowa kolejka do urzędu: Terminy znikają w pięć minut

W Poznaniu, na godzinę 13, 30 września, nie było ani jednego wolnego terminu na najbliższe trzy miesiące. Lepiej sytuacja wygląda w delegaturach - czyli w Lesznie, Kaliszu, Koninie i Pile. Można tam zarejestrować się już na następny tydzień. Jak się okazuje, terminy w Poznaniu, po „wywieszeniu” rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Zobacz też: Miasto nie odłapie lisów, bo... są zbyt cwane. Mieszkańcy Poznania proszą o pomoc

- Najczęściej nowe terminy pojawiają się o północy. Wtedy trzeba być przy komputerze i często odświeżać stronę internetową, próbując zarezerwować datę - mówi Aliona, Ukrainka która mieszka i pracuje w Poznaniu. - Zdarza się tak, że pięć minut po północy nie zostaje już żaden wolny termin. Wiele osób zaczyna pracę wcześnie rano, na przykład w firmach produkcyjnych, i nie mają możliwości siedzenia o północy przy komputerze - dodaje.

Wizyta za 100 złotych

Dlatego Ukraińcy coraz częściej korzystają z usługi zamówienia wizyty. Za symboliczną do niedawna kwotę - 30 złotych, młode osoby proponowały, że dokonają rejestracji za nich. Taki internetowy „stacz kolejkowy” stał się bardzo popularny wśród migrantów ze Wschodu, przez co cena za usługę wzrosła do 70-100 złotych, w zależności od pośrednika.

- Ogłoszenia można znaleźć w internecie. Wystarczy napisać wiadomość na portalu społecznościowym, a po przelaniu pieniędzy i podaniu danych za dzień, czy dwa, dostaniemy termin na nasze nazwisko i numerek do biletomatu w Wydziale - tłumaczy Ukrainka. - Znajomi, zwłaszcza osoby po czterdziestce, chętnie korzystają z takich usług.

Pośrednicy nie są żadnymi hakerami. Strona wydziału działa poprawnie, wykluczając możliwość rejestracji wizyt na fikcyjne dane oraz zamiany osób na zarejestrowane już wizyty. - System rezerwacji internetowej pozwala na weryfikację adresów poczty elektronicznej, imion i nazwisk - tłumaczy Tomasz Sztube.

Jednak nikt nie może sprawdzić osoby, siedzącej przed komputerem. Dostając dane od klienta, pośrednicy rzeczywiście czekają do północy i sprawnie rejestrują ich na wizytę. - Moim zdaniem, zmiana godziny wywieszenia nowych terminów lub podzielenia tej puli na mniejsze i wrzucenia kilka razy w ciągu dnia pozwoliło by większej ilości osób załatwić sprawę samodzielnie - mówi Aliona.

Z danych urzędu do spraw cudzoziemców wynika, że liczba cudzoziemców, posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce, przekroczyła 450 tys. osób. W pierwszej połowie tego roku grupa ta wzrosła o prawie 27 tys. obcokrajowców. Zdecydowanie przeważają obywatele Ukrainy i osoby młode, poniżej 35. roku życia.

Z 450 tys. cudzoziemców, posiadających obecnie ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowią obywatele:

  • Ukrainy – 237 tys. osób,
  • Białorusi – 28 tys.,
  • Niemiec – 20,9 tys.,
  • Rosji – 12,8 tys.,
  • Wietnamu – 11,5 tys.,
  • Indii – 10,2 tys.,
  • Włoch – 8,5 tys.,
  • Chin – 7,9 tys.,
  • Gruzji – 7,1 tys.,
  • Wielkiej Brytanii – 6,3 tys.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto